arama

Anestezi Uzmanı Hakkında Herşey

Anestezi uzmanı nasıl olunur?
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Tolga Yaman Tolga Yaman

Ameliyat sırasında anestezi uygulama işlemini yürüten 3 tip sağlık çalışanı vardır. Bunlar anestezi uzmanları, anestezi teknikerleri ve anestezi teknisyenleridir. Anestezi uzmanları ve anestezi teknikerleri arasında fark olmasına rağmen, halk arasında sıklıkla karıştırılmaktadır. Anestezi uzmanları tıp fakültesi mezunuyken, teknikerler üniversite, teknisyenler ise lise mezunu olurlar. Uzman ve teknisyen arasında maaş, görev tanımı, yetkiler ve haklar gibi bir çok farklılık vardır. Örneğin anestezi uzmanları direkt atanırken, teknikerler ve teknisyenler KPSS puanı ile atanırlar. Peki “Aneztezi uzmanı nasıl olunur?”

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Anestezi uzmanı olmak için öncelikle üniversitelerin tıp fakültesi bölümünden mezun olmanız gerekiyor. 6 yıllık tıp eğitiminin ardından TUS‘a yani Tıpta Uzmanlık Sınavı‘na girerek, Anesteziyoloji ve Reanimasyon bölümünü tercih etmelisiniz. Anestezi asistanı olarak görev yapılan 4 yıllık uzmanlık eğitiminin ardından Anestezi uzmanı unvanına hak kazanılır.

Anestezi Uzmanı ve Anestezi Teknikeri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Anestezi Uzmanı ve Anestezi Teknikeri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Anestezi Uzmanı ve Anestezi Teknikeri Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • En bariz fark alınan eğitimin süresidir. Uzmanlar liseden sonra yaklaşık 10 yıl üniversite eğitimi alırken teknikerler 2 yıl, teknisyenler ise sağlık meslek lisesi eğitimi almaktadır.
 • Anestezi uzmanlarının hasta muayene etme, tanı, tedavi, rapor verme ve ilaç yazma gibi yetkileri vardır. Teknikerler ise bunları yapamazlar.
 • Anestezi uzmanları ameliyathane dışında anestezi polikliniği, ağrı polikliniği, yoğun bakım gibi birimlerde görev alabilirler. Ancak teknikerler ve teknisyenler ameliyathane dışında görevlendirilemezler.
 • Bir diğer fark ise maaş farklılığıdır. Anestezi uzmanları devlet hastanelerinde 15.000 TL civarında, özel hastanelerde 10.000 – 60.000 TL arasında maaş alabilirler. Teknikerler ise devlet hastanelerinde 3.500 TL civarında özel hastanelerde ise 1.600 TL – 6.000 TL arasında maaşa alabilirler. (Nöbet ve icap ücretleri dahil değildir.)
 • Anestezi uzmanları uzman hekim kadrosunda yer alırlar. Teknikerler ve teknisyenler ise yardımcı sağlık personeli kadrosunda görev yapmaktadır.
 • Anestezi uzmanları genellikle ameliyathanelerin sorumlu hekimleri olurlar. Dolayısıyla tekniker ve teknisyenlerin şefidir.
 • Anestezi uzmanları göreve başlarken sınavsız, direkt atanırlar ve mecburi hizmetlerini tamamlarlar. Tekniker ve teknisyenler KPSS’ye girerek aldıkları puana ve sağlık bakanlığının açıkladığı sayıya göre atanarak göreve başlarlar.

Anestezi Uzmanı Ne İş Yapar?

Anestezi uzmanları yukarıda saydığım gibi farklı birimlerde çalışabilirler. Ama genel olarak ameliyathanede görev alırlar. Ameliyat olacak hastanın kan sonuçları, ekg, akciğer filmi gibi tetkiklerini değerlendirerek anestezi muayenesinden geçirirler ve anestezi alıp alamayacağına karar verirler. Eğer hasta uygunsa, uygulanacak olan anestezi yöntemini belirler. Bunların ardından hasta ameliyathaneye alınır. Anestezi işlemi başlamadan önce anestezi teknikerleri ve teknisyenleri gerekli kontrolleri ve hazırlıkları yaparlar. Anestezi uzmanı eşliğinde anestezi uygulaması yapılır. Ameliyat süresince anestezi ekibi hastanın tansiyon, nabız gibi değerlerinin sürekli takip eder ve kayıt altına alır, gerekirse müdahale eder. Ameliyat bitiminde de yine anestezi ekibi tarafından anestezi sonlandırılarak hasta post-op yani uyandırma odasına alınır.

Ayrıca algoloji (ağrı polikliniği), hasta muayenesi, tanı, tedavi, yoğun bakım gibi birimlerde de çalışabilirler.

Anestezi Uzmanı Maaşları

Anestezi uzmanı maaşları

Anestezi Uzmanı Maaşları

Anestezi uzmanları çeşitli birimlerde ve özel kurumlarda çalışabildikleri için maaşları çok değişkenlik gösterebilir. Devlet hastanesinde çalışan bir anestezi uzmanı 8.000 – 15.000 TL aralığında maaş almaktadır. Buna nöbet ücretleri ve icap ücretleri eklendiğinde en fazla 2.500 TL civarında bir artış olacaktır. Özellikle evli ve çocuklu sağlık çalışanları için nöbetli çalışmanın zorlukları düşünüldüğünde bu ücret göz ardı edilebilir.

Özel hastanelerde ise anestezi uzmanı maaşları konusu tamamen farklı. 10.000 TL’den 60.000 TL’ye kadar maaş almak mümkün. Ama özel hastanede çalışma şartları oldukça zorlu. Bunun yanında özel hastanelerin özel sektör olması ve buna bağlı olarak işin devamlılığı, maaşların gecikmesi veya hiç ödenememesi gibi riskler taşıması, doktorları özel hastanelerde çalışma konusunda temkinli kılıyor.

Sonuç olarak anestezi uzmanı olmak göründüğü kadar kolay değil. Gerek eğitim döneminde olsun gerek çalışma hayatında olsun zorluklara ve uykusuz gecelere hazırlıklı olmanız gerekiyor. İnsanın en değerli varlığı olan canı ile uğraşmak para ile değer biçilemeyecek kadar zor. Eğer bu mesleği yapmayı düşünüyorsanız severek, isteyerek ve hakkını vererek yapmanız gerekiyor.

 • Aleyna
  2 sene önce

  Bu durumda uzman olmam imkansız. Hayallerim yıkıldı. Anestezi işini yapmayı çok istiyorum. Tekniker olsam kpss engeli var.

  14
  yorum beğen