arama

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tolga Yaman Tolga Yaman

Ayakkabı kokusu, özellikle ayakkabıların çıkarılması gereken kalabalık ortamlarda önemli sorunlar oluşturur. Ayak ve ayakkabı kokusu nedeni ile toplu ortamlardan uzak durma ve özgüven eksikliği gibi kişinin hayatını olumsuz etkileyen durumlar yaşanabilir.  Peki ayakkabı kokusu nasıl giderilir?

Ayakkabı Kokusunun Nedenleri

Ayakkabı Kokusunun Nedenleri

Ayakkabı Kokusunun Nedenleri

Ayakkabı kokusunu gidermeye sorunun kaynağını bularak başlamalıyız. Özellikle ayakların hava almasını engelleyen kalitesiz ayakkabılar, ayakların terlemesine neden olur. Terleyerek ıslanan ayaklarda bakteriler ve mantarlar oluşur. Bakteri ve mantarlar karanlık, sıcak ve nemli ortamları çok sever ve hızlıca çoğalırlar. Ayakkabıların içi ise tüm bu koşulları sağlamaktadır. Kötü kokuya sebep olan bu parazitlerin oluşması engellenirse ayakkabı kokusu da önlenmiş olacaktır.

Ayakkabı Kokusunu Önlemek

Ayakkabı Seçimi

Mevsime göre ayakkabı seçimi son derece önemli. Özellikle terlemenin en fazla olduğu yaz aylarında mümkün olduğunca açık veya kumaş ayakkabılar giyilmeli. Ayrıca ayağın hava almasını sağlayacak malzemelerden imal edilmiş ayakkabılar tercih edilmeli. Örneğin halı saha ayakkabıları çoğunlukla suni deriden üretilir. Hareket sırasında fazlaca terleyen ayaklar hava alamaz. Bu tür ayakkabıların kokması kaçınılmazdır.

Ayakkabı Kokusunu Önlemek

Ayakkabı Kokusunu Önlemek

Ayakkabılarınızı Havalandırın

Ayakkabılarınızı günaşırı giymeye özen gösterin. İmkanınız varsa 2 adet ayakkabı alın. Bugün giydiğiniz ayakkabıyı ertesi gün giymeyin ve balkon gibi açık alanlarda havalandırın. Böylelikle ayakkabılarınızın kullanım ömrü de uzamış olacaktır.

Çorap Giyin

Çorap teri emerek doğrudan ayakkabıya geçişini engeller. Çoraplarınızı sık sık değiştirin ve çorapsız ayakkabı giymeyin. Eğer ayaklarınız fazla terliyorsa, talk pudrası kullanabilirsiniz. Ayakkabınızı giymeden önce ayaklarınıza talk pudrası dökerek terlemeyi azaltabilirsiniz.

Ayakkabı Kokusunu Gidermek

Karbonat ve Talk Pudrası

Ayakkabı Kokusunu Gidermek İçin Karbonat

Ayakkabı Kokusunu Gidermek İçin Karbonat

Ayakkabı kokusunu gidermek için doğal ve en etkili yöntem karbonat kullanmaktır. Karbonat, nemi ve kokuyu hapseder. Akşamdan ayakkabınızın içine 1 kaşık karbonat atın ve sabaha kadar bekletin. Ertesi gün kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz. Aynı işlemi talk pudrası ile de yapabilirsiniz. Talk pudrası antibakteriyel yapısı sayesinde bakterilerin üremesini engeller. Ayrıca nemi ve kokuyu emer.

Bitkisel Yöntemler

Bitkiler her alanda olduğu gibi ayakkabı kokusunun giderilmesinde de kullanılabilir. Güzel kokuları ve bakterileri yok edici özellikleri ile bilinen lavanta ve adaçayı bu sorun için biçilmiş kaftan. Akşamdan ayakkabıların içine bir miktar adaçayı ve lavanta koyarak sabaha kadar havalandırmanız kötü kokuların giderilmesini sağlayacaktır.

Lavanta ve Adaçayı

Lavanta ve Adaçayı

Hoş kokuları ve asidik yapıları ile her alanda imdadımıza yetişen narenciye kabukları, ayakkabı kokularının da yok olmasını sağlıyor. Portakal, limon ve greyfurt kabuklarını ayakkabınızın içinde 1 gece bekletebilirsiniz.

Dezenfektan özelliği olan yağların başında gelen çay ağacı yağını, ayakkabılarının içine damlatarak kötü kokuları yok edebilirsiniz. Haftada 2 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Ayakkabı Spreyleri

Ayakkabı spreyleri, günümüzde neredeyse tüm mağazalarda bulunuyor. Uygun fiyatlı ve etkili olan ayakkabı spreyleri özellikle koku oluşmadan uygulanmaya başlarsa daha iyi sonuçlar veriyor.

Ayakkabı Kokusu Gidermek İçin Yapılan Yanlışlar

Ayakkabılarınızın içine parfüm, deodorant, kolonya, oda parfümü gibi ürünler sıkmayın. Bu ürünler kötü kokuyu bastırmak için değil, temiz yüzeylere uygulanmak için üretilmiştir. Uygulandığı takdirde kokuyu gidermezler aksine daha kötü bir koku oluşmasına neden olurlar. Ayakkabılar için özel olarak üretilen spreyler kullanılabilir.