arama

Balinaların İntihar Ettiğine mi İnanıyorsunuz?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Elif Orbay Elif Orbay

Son yıllarda artan çevre olaylarına dikkat çekmek için doğal yaşam örgütlerinin ve çevre gönüllülerinin sık kullandığı fotoğraf karesi ; “İntihar eden balinalar!”

Her yıl haber bültenlerinde veya gazetelerde en az bir defa karşımıza çıkar intihar eden balina fotoğrafları. Kameraman, kadrajı öyle bir ayarlar ki; balinanın gözlerindeki o hüznü, o sessiz imdat yakarışlarını vicdan sahibi her insan en derinden hisseder.

Balinaların neden intihara ihtiyaç duyduğu düşündürücü bir konu olsa da, bilim insanları bu konuda farklı teoriler üretiyor. Araştırmalara göre bu sorunun 2 cevabı var.

Tüm canlıların kendine özgü yön bulma yetisi vardır. Gözleri olmayan yarasaların yönlerini ses dalgalarıyla bulması gibi balinalarda yönlerini ekolokasyon bir diğer deyişle sonar sistemi ile belirler. Çıkardıkları ses dalgaları, nesnelere çarparak geri bildirim yapar ve bu sayede herhangi bir cisme çarpmadan bulanık sularda dahi yollarını bulabilirler.

Başta ABD olmak üzere, gelişmiş ülkelerin donanmalarında kullandıkları aktif sonar sistemi balina ölümlerine neden olduğu kanıtlanmış bir teknoloji. Aktif sonarlar, su altında 235 desibel gücünde ses sinyalleri üretirler. Kilometrelerce uzaklığa yayılan yüksek güçteki ses dalgaları, balinaların kulaklarında, beyinlerinde ve hatta iç organlarında kanamalara neden oluyor. Biyolojik sonarları hasar gören balinalar yön bulma yetilerini kaybediyor ve çaresizce kıyıya vuruyor. Aktif sonar teknolojisi kullanımı 2003 yılında ABD’de, 2004 yılında da Avrupa’da kontrol altına alınsa da tamamen yasaklanmış değil.

Bir diğer neden ise değişen manyetik alanlar. Balinalar göç yollarını takip edebilmek için elektromanyetik alanları kullanırlar. Ancak dünyada manyetik alan dengesinin bozulması balinaları okyanus yerine kıyılara yönlendiriyor. Bu yüzden de balinalar farkında olmadan ölüme gidiyor.

Bu sebeplerden dolayı balinalar, istemeyerek de olsa yön bulmada sorun yaşarlar ve herkesi üzen sonuçlar ortaya çıkar. Kısacası işin aslında balina intiharı değil, yine insanlığın yaşadığı dünyaya verdiği zarar vardır. Yaptığımız bindiğimiz dalı kesmekten başka bir şey değil.

 • Derya Soydan
  4 sene önce

  Balinalar bir tarafa daha 5-6 ay önce karaya vuran çocuk mültecileri konuşuyorduk. Dünya gün geçtikçe yaşanamayacak hale geliyor. Sadece bindiğimiz dalı değil, ağacı kökünden kesiyoruz.

  22
  yorum beğen