arama

Barfiks Demiri – Kapı ve Koridor Barfiksi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tolga Yaman Tolga Yaman

Kısaca bir bara tutunarak vücudu kollar yardımıyla yukarı çekme hareketi olarak tanımlayabileceğimiz barfiks en zor vücut geliştirme hareketlerinden. Barfiks omuz, sırt, kol, göğüs ve hatta karın kaslarınızı çalıştıran kapsamlı bir üst vücut hareketi. Peki vücut geliştirme için bu kadar önem taşıyan bu hareketi evimizde nasıl yapabilirz?

Burada yardımımıza barfiks demiri yetişiyor. Vücut geliştirmenin en önemli hareketlerinden olan barfiksi evimizde uygulamamızı sağlayan barfiks demirleri koridor barfiksi ve kapı barfiksi olmak üzere 2 çeşit olarak tasarlanmış. Adından da anlaşıldığı gibi kapı barfiksi kapının üzerine takılıyor, koridor barfiksi ise koridora sıkıştırılarak uygulanıyor. İkisinide kullanma fırsatım olduğu için elimden geldiğince görüşlerimi anlatmaya çalışacağım.

Kapı Barfiks Demiri

Gelelim kullanı gözünden barfiks demirine. Şahsen ikisinide satın aldım. Ama kapı barfiks demiri bana hiç güven vermedi. Her an düşebilirim hissi uyandırıyor. Durum böyle olunca yaptığınız harekete de konsantre olamıyorsunuz.Tek avantajı işiniz bittiğinde kaldırıp bir kenara koyabiliyorsunuz. Görüntü kirliliğine ve herhangi bir deformasyona neden olmuyor.

Koridor Barfiks Demiri

Koridor Barfiks Demiri

Koridor Barfiks Demiri

Koridor barfiksi ise sıkıştırılarak uygulandığı için sağlamlık hissini tam anlamıyla veriyor. Tutunup zıpladığımda esneme dahi olmuyor. Bu arada 80 kiloyum. Benim aldığım barfiks demirinin kitapçığında taşıma kapasitesi 120 kg olarak belirtilmiş. Koridor tipi ürünün dezavantajı ise sürekli olarak koridorda duruyor ve eve her gelen ilk barfiks demirini görüyor. “Bu ne?”, “Kim çalışıyor?”, işten anlayan biriyse “Oo barfiks mi çekiyoruz!” gibi tepkilere hazır olun:) Ayrıca çıkardığınız zaman duvarın boyasıda çıkıyor. Baştan söyliyeyim sonra annenizden veya eşinizden fırça yemeyin:) Tabii ki amaç üçgen vücut olunca her zorluğa katlanıyoruz.

Barfiks demirlerini tüm spor mağazalarından veya online alışveriş sitelerinden 25 TL ile 60 TL arasında değişen fiyatlara bulabilirsiniz. Uygun fiyatından dolayı her sporcunun evinde bulunması gereken bir alet olduğunu düşünüyorum. İmkanınız varsa kaliteli bir barfiks demiri almanızı ve avuçlarınızın nasırlaşmasını engellemek için mutlaka ağırlık eldiveni kullanmanızı tavsiye ediyorum.