arama

Kendini Tanı Bu Hayat Senin

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Elif Orbay Elif Orbay

Kendini tanımak kimsenin fazla üstünde durmadığı ya da durmak istemediği bir konu olsa da, önemli, öz güven ve maharet isteyen bir konudur. Şayet insanlar kendini iyi tanıyor olsaydı belkide bugün birçok insan psikolojik ve depresif travmalar yaşamayacaktı. Hatta belki de cinayetlerin çoğu işlenmeyecekti.

İnsanlar genelde kendi iç dünyalarında yolculuk yapmak yerine, basit yolu seçerek dışarıdan nasıl göründüklerine bakarlar. Toplum psikolojisine yani bilinen ismiyle mahalle baskısına ayak uydurarak “O ne der? Şimdi hakkımda ne düşünürler?” psikolojisiyle yaşarlar. Tabii ki aynı toplumda hep birlikte, tek bir çatı altında kabul görmüş ahlaki değerler ve belirli bir etik düzen içinde yaşamak zorundayız.

Bu Hayat Benim...

Bu Hayat Bizim…

Fakat kendimizi bazen yersiz olan bu aşırı baskıya teslim etmek ve kendi benliğimizi kaybetmek, içsel gelişimimizi her geçen gün deyim yerindeyse sündürmekte. Benliğimizin kayboluşu, çoğu zaman kabullenmiş gibi görünsek de adeta bizden habersiz beynimize kurulmuş bir saatli bomba gibi sinsice çalışmaya devam eder. Zamanı geldiğinde ya beynimizdeki bomba patlar ve kendimiz oluruz. Ya da hiçbir zaman benliğimizi bulamadan yok oluruz.

Tüm bunların yanında bir de iç sesimiz var. İç sesimize kulak vererek, her gün ne istediğini sorguladığımızda nereden başlamak, nereye varmak, nerede durmak istediğimizi ve nerede patlama yaşayacağımızı bilmek gibi konularda kendimizi oldukça geliştirmiş ve eğitmiş oluruz. Gördüğünüz gibi aslında hiç önem vermediğimiz bu olay, oldukça vakit ayırmamızı gerektiren en önemli konulardan biri. Bazen ne yazık ki bu hayatın bizim olduğunu unutuyoruz.

Kendini Tanı Özgür Ol

Kendini Tanı Özgür Ol

Oysaki dönüp geçmişimize şöyle bir baktığımızda bu güne kadar hep başkaları için yaşadığımızı görürüz. Buna bağlı olarak kendimiz için yapacaklarımızı ya sürekli erteler ya da çoğunlukla baskılarız. Peki işe nereden başlamalıyız? Şimdiye kadar hiç oralı olmadığımızdan dolayı çok uzak gibi gelen iç sesimizin yani içimizdeki kahramanın sesine kulak vererek başlayabiliriz her şeye. Hemen şimdi dinleyin bakalım. Sakın bu seferde ertelemeyin onu. Belki özgürce bir yürüyüş gibi ya da belki de deniz kıyısında paçalarınızı sıvıyarak ayaklarınızı denize sokup oturmanız gibi masumane istekleri vardır.

BU HAYAT BİZİM…

O halde çevrenizde ki insanlardan çekinmeyin. Saygı çerçevesinde açık açık söyleyin içinizden gelenleri. Çekinmeden yapın yapmak istediklerinizi. Tabii ki herkes sizin gibi düşünmek zorunda değil. Tabii ki tepkiler alabilirsiniz. Bunların hiç biri ilerde diyeceğiniz keşkelerden daha önemli değil. Ve asla unutmayın. Bu hayat sizin ve geçen zaman asla geri gelmeyecek…