arama

Çok Zamanlı Tarife ile Elektrik Tasarrufu

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tolga Yaman Tolga Yaman

Çok zamanlı elektrik tarifesinde kullanılan elektrik miktarı aynı olsa da ödeyeceğiniz fatura daha düşük olabilir. Bu yüzden elektrik tasarrufu yerine elektrik faturasından tasarruf demek daha doğru olacaktır. O zaman şimdi bol artılı A sınıfı eşyalarla, tasarruflu ampullerle ve bilinçli tüketimle sağladığımız elektrik tasarrufunu çok zamanlı tarife ile desteklemenin yollarını görelim.

Çok Zamanlı Tarife Nedir?

Çok zamanlı tarife elektrik birim fiyatının zaman dilimine göre değişiklik gösterdiği faturalandırma biçimidir. Gün 3 aralığa bölündüğü için 3 zamanlı tarife olarak da bilinir. Çok zamanlı tarifede ücretlendirme aşağıdaki gibidir.

  • 06-17.00 saatleri arasında : 37 Kuruş (%6 indirimli)
  • 17-22.00 saatleri arasında : 60 Kuruş (%49 pahalı)
  • 22-06.00 saatleri arasında : 22 Kuruş (%45 indirimli)

Çok Zamanlı Tarife Nasıl Kullanılmalı?

Yukarıdaki fiyat tablosunda da görüldüğü gibi elektriğin en ucuz olduğu zaman aralığı gece 22.00 ile sabah 6.00 saatleri arası. Şimdi örnek hesap tablosu oluşturalım.

Ütü : Ayda 10 saat çalışırsa  tek zamanlı tarifede 10 TL, 22-06.00 saatleri arasında 5,5 TL.

Şofben – Ani su ısıtıcı : Ayda 20 saat çalışırsa tek zamanlı tarifede 40 TL, 22-06.00 saatleri arasında 22 TL.

Klima : Günde 24 saat çalışırsa tek zamanlı tarifede 7,8 TL, çok zamanlı tarifede 7 TL.

Fırın : Ayda 15 saat çalışırsa tek zamanlı tarifede 9 TL, 22-06.00 saatleri arasında 5 TL.

Not : Çok zamanlı tarife, elektrik birim fiyatı ortalaması hesaplandığında standart tarifeye oranla yaklaşık %8 oranında daha ucuzdur. Örneğin klimanızı hiç kapatmadan çalıştırıyorsunuz ve ayda 200 TL’lik elektrik tüketiyor. 3 zamanlı tarifede 184 TL’lik elektrik tüketir.

Çok Zamanlı Tarifeye Nasıl Geçilir?

Bu tarifeden faydalanabilmek için ilgili elektrik kurumuna yazılı olarak başvurabilirsiniz. Ayrıca sayacınızın 3 zamanlı tüketim değerlerini gösterebilme özelliği olması gerekiyor.

Sonuç : Çok zamanlı elektrik tarifesi zaman aralıklarına ayak uydurabilecekler için gerçekten büyük avantaj. Her sabah duşa girmek yerine akşamları girmek, çamaşır-bulaşık makinelerini ve fırını gece çalıştırmak, ütü yapmak gibi elektrik tüketimi fazla olan işleri geceye bırakmak %30’a varan elektrik tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Diğer taraftan da tüm gün evde olanlar, akşam 17-22.00 saatleri arasında %50 oranında pahalı elektrik kullanacaklarını unutmamalı.