arama

Derz Dolgu Nedir?

Derz Dolgu Nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tolga Yaman Tolga Yaman

Derz dolgu, seramik, taş, mermer, granit, fayans, karo gibi yapı malzemelerinin kaplandığı alanlarda, kaplanan malzemelerin arasında kalan boşlukların derz dolgu maddesi ile doldurulması işlemidir.

Derz Nedir?

Zemin veya duvar kaplamalarında, kaplanan malzemelerin arasında kalan veya özellikle bırakılan boşluklara derz denir. Bu aralık derz dediğimiz imalat bölgesini oluşturur. Kaplama yapılan fayans, karo, granit gibi kaplama malzemeleri arasına yardımcı elemanlarla boşluk bırakılarak derz bölgesi oluşturulur. Bu aralık kaplama malzemesinin büyüklüğüne göre 2 milimetreden 5 milimetreye kadar değişmektedir. Seramik malzemenin kaplamasının tamamlanması ile derz uygulaması aşamasına geçilebilir.

Derz Uygulaması Nasıl Yapılır?

Seramik zemin ve duvar kaplama malzemeleri, banyo, tuvalet, koridor, mutfak, balkon gibi ıslak alanlarda uygulanmaktadır. Çünkü bu alanlarda suyun kaplamanın altına sızması ve yürümesi nem, koku, sıva kabarması ve rutubet gibi sorunlara neden olur.

Derz aralıklarına uygulanacak derz yoğurt kıvamında olmalıdır. Derz malası yardımı ile hazırlanan harç, aralıkları dolduracak şekilde uygulanır. Uygulama bitiminden yaklaşık 15 dakika sonra seramiklerin üzeri ıslak bez veya sünger yardımı ile derz artıklarından temizlenir.

Derz Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Zamanla derz aralıkları, kullanılan suyun etkisi ile veya ıslak hacimlerde kullanılan kimyasal özellikli deterjanlar nedeni ile açılır. Açılan derz aralıklarında su sızıntısı yaşanmaması için aynı şekilde derz yenileme işlemi yapılmalıdır. Kısmi açılan aralıklarda az miktarda bir yenileme için tüp şeklinde satılan derz harcı lokal olarak açılan bölgelere uygulanabilir. Derzin uzun ömürlü olması için, kimyasal temizleyici temas ettirilmemesi ve ıslak bez ile silinmesi önerilir.

Derz Kalemi Nedir?

Derz Kalemi

Derz Kalemi

Piyasada kısmi derz yenileme işlemi için derz kalemi de bulunmaktadır. Açılan derz aralıkları temizlendikten sonra, derz kalemi uygulaması kolaylıkla yapılabilir. Lokal ve küçük çaplı onarımlar için uygundur. Derz kalemlerinin çeşitli renklerini bulabilirsiniz. Eski derz dolgusunun rengine en yakın ürünü kullanabilirsiniz.