arama

İsteseniz de Gidemeyeceğiniz 11 Gizli Yer

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Aysun Akal Aysun Akal

İşte çok isteseniz bile asla göremeyeceğiniz, içinde devlet sırlarından kültürel miraslara kadar 11 gizemli yerin bulunduğu liste.

11- Yılan Adası / Brezilya

Asıl adı Ilha de Queimada Grande olan Yılan Adası Brezilya’da yer alıyor. Bir insanın ölümüne ve hatta derisinin erimesine neden olacak kadar güçlü zehirlere sahip binlerce yılana ev sahipliği yapan Yılan Adası’nda metrekareye düşen yılan sayısı 5’i buluyor. Adaya ayak basan bir insanın birkaç saatten fazla yaşaması imkansıza yakın. Brezilya ordusu 2015 yılında aldığı bir kararla adaya girişleri yasaklamıştır.

Brezilya Yılan Adası

Brezilya Yılan Adası

10- Lascaux Mağarası / Fransa

1940 yılında 4 çocuk tarafından keşfedilen Lascaux mağarası Fransa sınırları içinde yer alıyor. İçerisinde milattan önce 13.000 yılında çizildiği düşünülen paleolitik tarzda enteresan resimler bulunan, yaklaşık 15.000 yıllık geçmişi olan bu mağaraya günde 1 kişi olmak şartıyla yalnızca özel olarak seçilen araştırmacılar girebilmekte. Mağaranın orijinali ziyaretçilere kapalı olsa da birebir kopyası yapılarak görmek isteyenlere açılmıştır.

Lascaux Mağarası Fransa

Lascaux Mağarası Fransa

9- Kuzey Sentinel Adası / Hindistan

Hindistan’ın Birlik bölgesinde bulunan Kuzey Sentinel Adası’nda günümüz teknolojisinden hiç haberi olmayan ve hatta elçilik amacıyla gönderilen 2 kişiyi öldürüp yiyen, 200 kadar yerli yaşamakta. 60.000 yıllık geçmişe sahip olan yerlileri korumak adına Hindistan hükümeti adaya girişleri yasaklamıştır.

Kuzey Sentinel Adası Hindistan

Kuzey Sentinel Adası Hindistan

8- Qin Shi Huang’ın Mezarı / Çin

Çin’in Shaanxi Eyaliti’nde bulunan Toprak Askerler veya Terrakotta Ordusu olarak bilinen heykeller milattan önce 210 yılında yapılmış. 1974 yılında bir çiftçi tarafından bulunan heykellerin boyları 183-195cm arasında. Büyük bir gizem taşıyan ve simaları dahi birbirinden farklı binlerce toprak asker ve hayvan heykeli bulunan bu mekana giriş Çin Halk Cumhuriyeti tarafından kısıtlanmıştır.

cin-toprak-askerler-terracotta

Toprak Askerler Terracotta

7- Pine Gap / Avustralya

Gizli bir istihbarat ve uydu takip istasyonu olan Pine Gap, 1970 yılında kurulmuş. Bölgeye girişlerin yasak olması bir yana üzerinden uçak geçmesi dahi yasak. Avustralya’nın ortasında bulunan bu tesiste Avustralya ve ABD’nin ortak çalışmalar yürüttüğü düşünülmekte.

Pine Gap Avustralya

Pine Gap Avustralya

6- RAF Menwith Hill / İngiltere

İngiltere’de bulunan hava kuvvetleri üssü, dünya üzerinde bilinen en büyük elektronik takip ve istihbarat istasyonudur. 1954 yılında Sovyetler Birliği’nin iletişim ağını denetlemek için kurulan üste İngiltere ve ABD için istihbarat toplanıyor.

Menwith Hill İngiltere

Menwith Hill İngiltere

5- Mezhgorye / Rusya

Mezhgorye bölgesi, Rusya’da bir kasaba. Ama sandığınız gibi sıradan bir kasaba değil. Uydu görüntülerinde dev boyutlarda kraterler olduğu görünen Mezhgorye kasabası iki garnizon tarafından korunuyor ve bölgeye yaklaşmak dahi yasak. Tesisin ne için kullanıldığı ise tam bir muamma. Nükleer sığınak veya hazine deposu olduğu söylentilerden bazıları.

Mezhgory Rusya

Mezhgory Rusya

4- 39. Oda / Kuzey Kore

İnternet kullanımının dahi yasak olduğu diktatör hakimiyetindeki Kuzey Kore’de kara para aklama ve yolsuzluk gibi illegal işlerin hükümet eliyle gerçekleştirildiği düşünülen Room 39 veya Türkçe ismiyle 39. Oda’ya girmek kesinlikle yasak. Buraya gizli olarak giren kişi, ailesiyle birlikte ölüm cezasına çarptırılıyor.

39. Oda-Room 39

39. Oda-Room 39

3- Mount Weather / ABD

Büyük bir felaket halinde, seçkin insanların sığınması için inşa edilen yeraltı ve yer üstü yaşam alanı. Bu alana ABD’li üst düzey bürokratların dahi girmesi yasak.

Mount Weather Amerika

Mount Weather Amerika

2- Kıyamet Ambarı / Norveç

Doğal felaketler veya nükleer savaşlar gibi sebeplerle dünyanın sonunun gelmesi ihtimaline karşı içinde bulunan erzakların yanı sıra dünya üzerinde bilinen her tür bitkiye ait milyonlarca tohumun mevcut olduğu yeraltı ambarı. Ambar, Norveç’in Spitsbergen Adası’nda yerin 130 metre altında inşa edilmiş.

Kıyamet Ambarı Norveç

Kıyamet Ambarı Norveç

1- 51. Bölge / ABD

Las Vegas’ın kuzeyine konumlandırılan 51. Bölge, dünyanın en etkili korunan ve en gizli yeri olarak bilinmekte. Cammo Dudes adı verilen bekçiler tarafından korunan bölgeye ABD başkanı dahi yalnızca özel izinle girebiliyor. 51. Bölge’ye karadan veya havadan 30 milden fazla yaklaşmak yasak. Askerler izinsiz girenleri öldürme yetkisine sahip. 51. Bölge’de uçakların ve silahların test, analiz ve geliştirme işlemleri yapıldığı söylense de tesisin asıl amacı sırrını koruyor. Ayrıca 1947 yılında kayıtlara Roswell UFO kazası olarak geçen enteresan olayda kaza geçiren UFO ve uzaylıların bu merkezde saklandığı söylentiler arasında yer alıyor.

51. Bölge ABD

51. Bölge ABD