arama

En Çok Elektrik Tüketen Ev Aletleri ve Eşyalar

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tolga Yaman Tolga Yaman

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan elektrik, bilinçli tüketilmediğinde cep yakıyor. Bilinçli elektrik tükemi içinse bilmemiz gereken en önemli konu “Hangi ev aleti ne kadar elektrik tüketiyor?”. Şimdi sırasıyla en çok elektrik harcayan ev aletlerini görelim.

1. Şofben (Ani Su Isıtıcı)

Ani su ısıtıcı olarak tabir edilen mini şofbenler elektrik tüketiminde ilk sırada yer alıyor. Isı kademesine göre 3000-5000-7000 Watt elektrik tüketen ani su ısıtıcıları özellikle kış aylarında soğuyan şebeke suyunu ısıtmak için oldukça fazla elektrik tüketiyor. Bu şofbenler 1 saat boyunca maksimum güçte çalıştırıldığında 2,8 TL’lik elektrik harcıyor.

2. Ütü

Küçük boyutlarına aldanmayın. Ütüler elektrik tüketiminde oldukça cömert. 2000 Watt ile 3000 Watt arasında elektrik tüketen ütüler 1 saat boyunca çalıştırıldığında ortalama olarak 1 TL’lik elektrik harcıyor. Ütünün çok sık kullanılmaması büyük avantaj. Haftanın 1 günü 1 saat ütü yaparsanız faturanıza ayda 4 TL eklenir.

3. Elektrikli Soba/Isıtıcı

Elektrikli sobaların fazla elektrik tükettiği artık herkes tarafından biliniyor. Isıtma kapasitesine göre 1500 Watt ile 3000 Watt elektrik tüketen elektrikli sobalar 1 saat çalıştırıldığında ortalama olarak 0,80 TL’lik elektrik harcıyor. Birim zamanda ütüden daha az elektrik tükettiği düşünülse de ütü haftanın 1 günü en fazla 2 saat çalışırken, elektrikli soba yeri geldiğinde 24 saat çalıştırılıyor. Bu da günde yaklaşık olarak 20 TL yapıyor. Ufo tipi ısıtıcıların ne kadar elektrik harcadığını hesaplamak için Ufo Infrared Isıtıcı Ne Kadar Elektrik Yakar? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

4. Klima

Son yıllarda gelişen inverter teknolojisi ile elektrik tüketimi azalan klimalar, yinede ilk çalıştırıldığında 1200 Watt ile 3000 Watt arasında elektrik tüketiyor. Bu değerler inverter klimarda ortam ısısı istenen değere yaklaştıkça 200 Watta kadar düşebiliyor. Eski sistem klimalarsa bu konuda biraz acımasız. Btu değerlerine göre 1 saatte 0,60 TL ile 2,40 TL arasında elektrik tüketebiliyor. Daha detaylı bilgi almak için Klima Ne kadar Elektrik Harcar? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

5. Su Isıtıcı, Tost Makinesi ve Saç Kurutma Makinesi

Su ısıtıcı, çay makinesi, tost makinesi, saç kurutma makinesi gibi küçük ev aletleri çoğunlukla 1800 Watt gücünde oluyor. Bu da 1 saatlik kullanımda 0.75 TL’lik elektrik tüketimine denk geliyor.

6.Elektrikli Süpürge

Son yıllarda teknolojik olarak büyük gelişim gösteren elektrikli süpürgeler elektrik tüketiminde ideal seviyelere gelmeyi başardı. Ancak sessiz ve elektrik tasarruflu elektrikli süpürgeler neredeyse servet değerinde. Diğer ürünlere baktığımızda 1500 Watt ile 2500 Watt arasında elektrik tükettiğini görüyoruz. Bu da 1 saatlik kullanımda ortalama olarak 0,80 TL’lik elektrik harcadığı anlamına geliyor.

Verdiğim TL değerlerini Ağustos 2016 tarihindeki elektrik birim fiyatı üzerinden hesapladım. İleride elektriğe gelen zam veya indirim fiyatları değiştirecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.