arama

Enginar Yetiştiriciliği – Enginar Nasıl Yetiştirilir?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Tolga Yaman Tolga Yaman
Papatyagiller familyasının bir üyesi olan ve birçok faydası olduğu kanıtlanan enginar, mavi-mor çiçekli ve çok senelik bir bitkidir. Enginar ilk olarak Etiyopya’da yetiştirilmeye başlanmış ve burada sindirim kolaylığı sağlayan bir besin olarak tüketilmiştir. Daha sonra Avrupa’ya geçerek burada da popüler bir sebze haline gelmiştir.
İlk zamanlarda zengin kesimin sofralarını süslese de, günümüzde özellikle bahar aylarında pazarlarda bolca bulabileceğimiz sebzeler arasında yer almaktadır. İçinde bolca A ve B vitamini bulunduran enginar, sindirime yardımcı olmakla beraber safra kesesi rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Safra kesesi ve karaciğerde biriken yağ ve nikotinin atılımını sağlamasının yanı sıra ishale, sarılığa, romatizmaya ve yüksek ateşe de iyileştirici bir etki göstermekte. Faydaları saymakla bitmeyen enginarın nasıl yetiştirileceğini ise yazımızın ilerleyen kısımlarında göreceğiz.

Enginar Nasıl Yetiştirilir?

Enginar Nasıl Yetiştirilir?

Enginar Nasıl Yetiştirilir?

Bir sebzeyi yetiştirmedeki en önemli nokta, bu sebzenin özelliklerini ve yetiştirilme sırasında istediği ortamı bilmek ve buna bağlı olarak sebzeye en uygun imkanı sunarak sağlıklı bir şekilde yetişip hazır olmasını sağlamaktır. Sebze yetiştiriciliğindeki tüm bu detaylar enginar yetiştirmekte de geçerlidir. Dolayısıyla enginar yetiştiricilerinin de öncelikle enginarın hangi ortamları sevdiğini bilmeleri, daha sonra da sebzeye en uygun ortamı sağlayarak doğal ve profesyonel şekilde sebzenin yetişmesini sağlamaları elzemdir. Şimdi enginar yetiştirirken dikkat edilecek etapları tek tek inceleyelim.

Mevsim özellikleri : Enginar yetiştirilirken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri sebzenin yetiştiği mevsim ve bu mevsimin şartları. Enginar aslında bir kış sebzesidir. Fakat bunun aksine çok yağışlı veya çok soğuk ortamları değil ılık hava durumunu tercih eder. Çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda ise sebzenin belirli kısımları zarar göreceği için sağlıklı bir sonuç elde etmek olanaksızdır. Örneğin sıfırın altındaki hava sıcaklıklarında enginarın baş ve yaprak kısımları zedelenmeye başlar, -5 derecenin altında ise tamamen kırılmalar oluşur. 20-25 derece civarlarında enginar olması gerektiğinden daha yavaş bir şekilde gelişimini sürdürür ki bu da enginarın sağlıksız bir halde gelişmesine sebep olur. 25 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ise gelişim tamamen durur. Enginar ekimi, Ege ve Akdeniz bölgesinde genellikle Ekim-Kasım aylarında yapılmaktadır. Dolayısıyla hava sıcaklığının 15 derecelerde seyrettiği bölgelerde ve mevsimde enginar yetiştiriciliği yapmak bizlere en sağlıklı sonucu verecektir.

Enginar Yetiştiriciliği

Enginar Yetiştiriciliği

Tohum özellikleri ve çimlenme : Enginarı sağlıklı ve doğru bir şekilde yetiştirmek için tohum özelliklerini ve nasıl çimleneceğini de iyi bilmek gerekir. Siyaha kaçan koyu kahverengi bir rengi olan enginar tohumu, 4-5 milimetre genişliğinde ve 5-6 milimetre uzunluğunda olduğundan hafif oval bir görünümdedir. Güneşi pek sevmeyen enginar tohumları bu nedenle 25 dereceyi aşmayan sıcaklıkta ve genelde gece karanlık ortamda çimlenme aşamasını bitirir. 4 ila 6 yıl kadar çimlenme özelliğini koruyabilen enginar tohumlarının daha uzun bir süre sonra çimlenmesi önerilmediği gibi uygun ve sağlıklı da değildir. Ayrıca enginarın yetiştirilmesi en az 4-5 ay süreceği için tohumun ekileceği arazinin mümkün olan en derin şekilde sürülmesi ve sürülme işlemi bittikten sonra hava depolayıp dinlendirilmesi için 3-4 gün civarı bekletilmesi gerekir.

Enginar Tohumu

Enginar Tohumu

Sulama : Enginar yetiştirmenin en önemli noktalarından biri de işlenen alanın sulanmasıdır. Bunun sebebi ise kış mevsimi sebzesi olan enginarın özellikle gelişme döneminde çok yoğun su istemesidir. Yaz mevsiminin sonlarında hafif su verilerek yavaş yavaş uyandırılan toprak, kış mevsimine yaklaşıldıkça daha fazla suyla beslenir. Kış mevsiminde girdiği hasat döneminde ise oldukça fazla bir şekilde su ihtiyacı olan enginar, bu ihtiyacını ülkemizde genellikle doğal yağışlarla karşılar. Yağmurun yeterli olmadığı bölgelerde özel sulama sistemleri bu görevi üstlenmektedir. Tüm bunlarla birlikte sulama esnasında aşırıya kaçmamak önemli bir kriterdir. Çok az sulama yapmak enginarın gelişimini tamamlayamayıp yarıda kesmesine sebep olacağı gibi aşırı derecede su vermek de kökleri çürütür ve enginarı öldürür. Bu sebeple sulamada ölçütü, su oranını kış mevsimine kadar yavaş yavaş artırıp gelişim döneminde mevsim şartlarına bağlı kalmak olmalıdır.

Enginar Hasadı : Tüm bu işlemler doğru uygulandığında ve ekilmiş yerlere yeterli süre verildiğinde enginarın sağlıklı bir ürün olarak toplanması için her şey hazır demektir. Hasat sırasında en önemli konu toprağa ve bitkiye zarar vermemektedir. Enginarların toplanması için toprağa baskı uygulamak veya aşırı kuvvet uygulayarak enginarları köklerinden koparmaya çalışmak gelecek yıllarda verimi oldukça düşüren bir durumdur. Çok yıllık bir bitki olan ve yaklaşık 10 yıl boyunca işlenip ürün verebilecek olan bitki hasat döneminde çok yıpratılmadan özenle korunarak, tekrar hasat edilmek üzere gelecek yıllara bırakılmalıdır.

 • Mehmet S.
  2 sene önce

  Enginarın her türlüsünü severim. Geçen hafta Urla da enginar festivali vardı. Çok kalabalıktı ama gittiğime değdi. Gidemeyenler seneye kesin gitsinler. Tavsiye ederim.

  37
  yorum beğen
 • Hatice
  3 sene önce

  Ufak bi tarlam var. Burada enginar yetiştirmeyi düşünüyorum. Boş durmasın değerlendirilsin diye.. Ama enginar yetiştirmek hakkında hiç bişey bilmiyorum. Ziraat yardımcı oluyor mu? Yada nereye gitmem lazım?

  62
  yorum beğen