arama

Gizli Cennet Sığacık

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Tolga Yaman Tolga Yaman

Sığacık, İzmir’in ilçelerinden Seferihisar‘ın bir mahallesi. Mahalle dediğime bakmayın. Tarihi önemi ve günümüzdeki statüsü ile ün yapan Sığacık, tam bir kültür mirası.

Tarihi açıdan önemini kısaca şöyle anlatayım. İyon kavimleri bugünkü Yunanistan’da yer alan bölgelerden kaçarak Ege’ye gelmiş ve 12 şehir devleti kurarlar. Bu şehir devletleri yüksek uygarlığın merkezi haline gelir. Teos bu 12 şehirden bir tanesidir ve Sığacık’ın hemen güneyinde yer alır. Dünyanın en büyük Dionysos Tapınağı burada yapılmıştır.

Sığacık’ın günümüzdeki önemi ise, Türkiye’nin ilk sakin şehri (cittaslow) olan Seferihisar’da bulunması.

Sığacık’a Nasıl Gidilir?

Sığacık İzmir’e sadece 50 km uzaklıkta ve günün her saati Üçkuyular terminalinden Seferihisar’a toplu taşıma ile ulaşım mümkün. Seferihisar ile Sığacık arasında ise 15 dakikada bir minibüs kalkıyor.

Sığacık kale içi

Sığacık kale içi

Sığacık’ta Neler Yapılır?

Teos Antik Kenti gezilir. İyonya sokaklarında zamanın en büyük uygarlığının izinde yürünür .
Selçukluların inşa ettiği düşünülen ve 3 kapısı bulunan Sığacık Kalesi ve içindeki cami ile hamam görülür.
Pazar günü kurulan Sığacık Pazarı ziyaret edilir, şevketi bostan, turp otu, radika, cebes, labada gibi meşhur ege otları, yerel ürünler ve el işleri alınır.
Patlıcanlı börek yenir. Samsades tatlısının tadına varılır.
Soğuk suyuyla ünlü denizinde keyifle yüzülür. Tercih edilebilecek plajlar arasında Büyük Akkum Plajı (kum plaj), Ürkmez Plajı (çakıl) sayılabilir.

Nerede Kalınır?

Sığacık’ta her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulmak mümkün. Nar Pansiyon, Teos Lodge, Mandalin Pansiyon, Rose Pansiyon gibi şehir merkezine yakın uygun fiyatlı pansiyonlar mevcut.

 • Mert
  2 sene önce

  Sığacık da pazar günü adım atmak imkansız. Hele o organik pazar. Belki yaz sıcağında pek giden yoktur ama bahar aylarında iğne atsan yere düşmez…

  7
  yorum beğen
 • Esma
  3 sene önce

  Sığacık artık gizli cennet olmaktan çıktı. Aşırı kalabalık. Pazar günü kurulan organik pazarı var. Adım atcak yer olmuyor. Dönüşte trafik var. Ama bunlara rağmen kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Sadece bunları bilerek gidin.

  31
  yorum beğen
 • Esra T.
  4 sene önce

  Sığacık kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Deniziyle, tarihiyle, doğasıyla tek kelimeyle muhteşem. Herkesi bekleriz.

  29
  yorum beğen