arama

Mevsimsel Duygu Bozukluğu ve Gün Işığı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Aysun Akal Aysun Akal

Neredeyse tüm canlılar için gün ışığı günlük ritmin düzenlenmesi ve günlük ritim saatinin sıfırlanması üzerinde doğrudan etkilidir. Bilim insanlarının yakın zamanda yaptığı araştırmalar sonucunda, gözün arka kısmında bulunan retinadaki sinir reseptörleri ile beyindeki bir çekirdek arasında doğrudan bir bağlantı bulunduğu keşfedildi. Görme ile bağlantılı olmayan bu sinir yolunun tek görevi güneş ışığının ya da suni ışığın miktarını tespit etmek. Yani insanlarda sadece ışık miktarına duyarlı olan ve mevsimsel duygu bozukluğu ya da psikolojik sağlık sorunu ile ilgili olan bir sinir yolu bulunuyor.

Mevsimsel duygu bozukluğu neredeyse bütün faaliyetlere olan ilginin azaldığı veya keyif almanın kaybolduğu depresif belirtilere yol açıyor. Depresif duygular mevsimler ile beraber dönerek, tipik olarak sonbahar ya da kış mevsiminde başlıyor ve ilkbaharda, günler uzadığında ve hava daha güneşli olduğunda kayboluyor.

Mevsimsel Duygu Bozukluğu ve Gün Işığı

Mevsimsel Duygu Bozukluğu ve Gün Işığı

Mevsimsel Duygu Bozukluğu Nedeni ve Tedavisi

Gün ışığı miktarına göre salgılanan serotonin ya da bildiğimiz adıyla mutluluk hormonunun mevsimsel duygu bozukluğunu etkilediği düşünülüyor. Araştırmacılar sonbahar ve kış mevsiminde güneş ışığının azalmasının, beyindeki serotonin miktarının düşmesine sebep olduğunu ve bu durumun da mevsimsel duygu bozukluğunu tetiklediği kanısında.

Serotonin ve Mutluluk

Serotonin ve Mutluluk

Mevsimsel duygu bozukluğu tedavisinde genellikle ilaç kullanımı gerekmiyor. Özellikle sabah saatlerinde 30 dakika parlak gün ışığına çıkıldığında mevsimsel duygu bozukluğu teşhisi konulan kişilerin %60’ında gün boyu mutluluk ve zindelik artışı olduğu gözlemleniyor.

 • Melis
  4 sene önce

  Sonbahar geldi. Bahsettiğin kısa ve karanlık günler kapıda. Ağaçların sararan yaprakları bile depresyona girmek için bir neden. Yoksa ben mi bahane arıyorum?

  21
  yorum beğen