arama

İbrahim Ferrer; Küba Müziğinin Efsane Sesi

İbrahim Ferrer Kimdir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tolga Yaman Tolga Yaman

İbrahim Ferrer Kimdir?

Küba kendine özgün müzikleriyle dünya müzik otoritelerinin önemsediği ülkelerden biri olarak bilinir. Özellikle Latin tarzı müzikleriyle tüm müzikseverlerin gönlünde taht kurmuş, unutulmayan kıvrak ritimli melodileriyle dünya müzik sektöründe farklı bir konumda yer edinmeyi başarmıştır. Küba müziğinin deyim yerindeyse bağrından çıkan bir sanatçı vardır ki icra ettiği müziği, yumuşak sesi ve tarzıyla unutulmazlar arasındadır.

Küba’nın Nat King Cole’u olarak tanımlanan İbrahim Ferrer, Santiago şehrinin Luis Kasabası’nda dünyaya geldi. Çocukluk yıllarında, 12 yaşında iken çok sevdiği annesini kaybetti. Annesinin ölümünden sonra boşluğa düşen İbrahim Ferrer hayatın zorlu basamaklarını tırmanmak için küçük yaşta mücadele vermeye başladı. Öksüz bir çocuk olan Ferrer yaşamın zor ve dikenli yollarında para kazanmak adına Küba sokaklarında busk şarkılar söyleyerek yaşamını sürdürdü. Yaşam hikayesi müziğin içine itilen İbrahim Ferrer 12 yaşında Küba’nın sahnelerinde konserler veren bir sanatçı oldu.. Ferrer 1950’li yıllarda 23 yaşındayken Küba’nın en önde gelen gruplarında solistlik yaparak adını duyurmaya başladı. Geleneksel Küba müziğini dünyaya tanıtmak için çalışmalarda bulundu. Sanatçı müzikteki başarısını dualarının kabul edilmesiyle bağdaştırarak bunu her zaman bir övünç meselesi olarak gçrmüştür.

Ferrer’in Üstün Başarıları

İbrahim Ferrer 1999 Havana

İbrahim Ferrer 1999 Havana

İbrahim Ferrer Küba müziğinin yanında Bolero’ya da son derece önem vermiş ve Bolero’ya olan hayranlığını hiç bir zaman gizlememiştir. Yer aldığı sahnelerde birbirinden değişik Küba müziklerini sergileyen sanatçı, Buena Vista Social Club’ın yer aldığı belgeselde mütevazi, alçak gönüllü, samimi ve sıcak seslerden biri olarak bilinir. Özellikle bu belgeselde icra ettiği Silencio şarkısı tüm dünyada gönüllere taht kuran eserlerden olmuştur. Ferrer müzikte yakaladığı üstün başarıyı ilerleyen yıllarda göstermeye devam ederek aynı müzikleri icrada bulunan kuzeni Jovenes Del Son ile birlikte düet çalışmalarında bulundu. Üstün başarı yakalayan iki kuzen o yıllarda hatırı sayılır kazançlar elde ettiler. İbrahim Ferrer Küba müziğinin dünyaya tanınmasında elçi olan üstün nitelikli sanatçı olma unvanını kazanmış sanatçılardan biri olarak tanınıyor. 1953 yılının başlangıcında Pacho Alonso adlı müzisyenin Santiago’daki grubuna dahil olan İbrahim Ferrer bu grupla 6 yıl boyunca çalıştı ve konserler verdi. Müziklerinin içinde bulunan değişik tarz bir davul Ferrer’in ve grubunun daha çok tanınmasını sağlayarak ününü Havana’ya kadar götürdü.

Bolero En Büyük Tutkularından Biriydi

İbrahim Ferrer

İbrahim Ferrer

Alonso ve Ferrer yaptıkları müziklerle yetinmediler. Müziklerinde farklı çizgiler oluşturan grup Küba müziğinin yeni akımını oluşturan tempolu şarkılara imza attı. İbrahim Ferrer’in gönlünde yatan aslan Bolero’ydu. Müzikte yaşadığı 40 yıldan sonra “Ry Cooder Grammy Ödülü”nde Buena Vista Social Club’ın eşliğinde kendisinin üstün bir Bolero şarkıcısı olduğunu ispatlamış oldu. Bolero yorumlarıyla müzikseverleri adeta büyüleyen İbrahim Ferrer 1996 yılının ortalarında “Dünya Devresi Oturumları”na katıldı. 1996 yılı içinde “Grammy Müzik Ödülü”ne aday şarkı olarak gösterilen ‘Afro Cuban All Stars’ albümünün çalışmalarında bulundu. Bu çalışmanın 3 yıl sonrasında, 1996 yılında Ferrer ilk solo albümünü çıkardı. Albüm çalışmalarını Ry Cooder’la birlikte sürdürdü. İbrahim Ferrer 72 yaşındayken 2000 yılında “En İyi Sanatçılar Latin Grammy Ödülü” nün sahibi oldu. Altın yıllarını yaşayan İbrahim Ferrer 2004 yılında bir “Grammy Ödülü” daha kazandı.

Albüm Üzerine Albüm, Başarılarla Dolu Bir Yaşam

İbrahim Ferrer

İbrahim Ferrer

İbrahim Ferrer ikinci solo albümü çalışmalarını sürdürdü. ‘Buenos Hermanos’ adını taşıyan bu albümün yayınlanmasının ardından Avrupa turnesine çıkan sanatçı dönüşünde “APE Visions Artists Project Earth” çalışmasıyla “Rhythms Del Mundo” ya destek sağladı. İbrahim Ferrer’in albüm çalışmaları, son albümü olan “Mi Sueno” ile noktalanmıştır. Bu albümde sadece Bolero ağırlıklı parçalar hakimdir. Albüm İbrahim Ferrer’in ölümünden sonra 2006 yılında yayınlanarak piyasaya sürülmüştür. Küba müziğinin taçsız kralı İbrahim Ferrer’in sağlığı son zamanlarda iyiden iyi bozulmuş ve organik rahatsızlıklardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle 78 yaşında hayata gözlerini kapamıştır. Ferrer, Havana’da bulunan Colin Mezarlığı’na gömülmüştür. Sanatçının kültürel zenginliği, çeşitli geleneksel Afrika dinlerine ilgi göstermesinden kaynaklanmaktadır. İbrahim Ferrer’in çalışmaları sonucu yayınlanan bazı önde gelen albümler; “Buenos Harmanos”, “Ryhtms Del Mundo”, “Qué Bueno Esta”, “Tierra Caliente”, ”Mi Oriente/Küba Klasikleri”, “Bueno Vista Social Club” olarak sıralanabilir.