arama

İdeal Evlilik Yaşı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Elif Orbay Elif Orbay

Evlenme yaşı modern çağda gittikçe yükseliyor. Bundan birkaç on yıl önce 20’li yaşların başı olan evlenme yaşı, günümüzde 30’a kadar çıkıyor. Nedeni ise sosyoekonomik ve psikolojik faktörler. Modern bireyin hayattan beklentileri arttıkça evlilikten beklentileri de yükseliyor. Bu da hem evlenme yaşını artırıyor, hem de evlilikleri daha stresli bir hale getiriyor.

Her kadın sadakate önem verir. Özellikle aşk evliliği yapmak isteyen kadınların, 27 yaşının altındaki erkeklerle evlenmesi ileride aldatılma riski taşıdığından tavsiye edilmiyor. Erkeklerin aldatmaya en yatkın olduğu yaşlar ise 18-25 yaş aralığı. Erkekler bu yaşlarda hormonları nedeniyle cinsel olarak çok aktifler. Kalbinizin kırılmasını istemiyorsanız çok genç erkeklerden uzak durun.

Peki Kaç Yaşında Evleneceğim?

Kaç Yaşında Evleneceğim?

Kaç Yaşında Evleneceğim?

Çevremizde erken evlenenlerin genelde bir süre sonra boşandığına şahit oluyoruz. Genel yargı, erken evliliklerin başarısız olacağı yönünde. Araştırmalar da evlilik için en uygun yaşın 28-32 yaş arası olduğunu gösteriyor. Elbette evlilik kararı verirken göz önünde tutulan çeşitli faktörler zamanlamayı da etkiliyor. İş, kariyer, çocuk, cinsellik gibi.

Hayatındaki önceliği kariyer olanların da erken evlenmemesi gerekiyor. Evlilik kariyere odaklanmaya engel olabiliyor. Genç eşler kariyer konusunda daha az anlayışlı. 30’lu yaşlardaki bir erkek ve kadın, eşinin kariyer hedeflerine daha destekleyici yaklaşıyor. Üstelik evlilikte yaşanabilecek sorunlar sağlam olmayan bir kariyeri olumsuz etkileyebilirken, belli bir konuma gelmiş kariyerin bunlardan etkilenmesi daha zor.

Özellikle kadınlar arasında rastlanan bir eğilim de çok çocuk sahibi olmak. Üçten fazla çocuk isteyen kadınların 20’li yaşlarda evlenmesi daha avantajlı. Zira 35’li yaşlardan sonra hamile kalma olasılığı önemli oranda azalıyor. 40’lı yaşlardan sonra ise hem tehlikeli olabiliyor hem de doğurganlık iyice azalıyor.

Mutlu Evlilik

Maddi sorunlar evliliğe zarar veriyor.

Çoğumuz için maddi güvence her şeyden önemli. Maddi refah ileri yaşlarda sağlanacağından, 20’li yaşlarda evlenen çiftler, pek çok ekonomik sorunla baş etmeye çalışıyor. Para biriktirmek, ev ve araba almak gibi zorunluluklar içinde evlilikten de beklendiği gibi keyif alınamıyor. Ekonomik problemlerin evliliklerde aşka ve uyuma verdiği zarar göz ardı edilemeyecek kadar fazla.

Genç yaşlarda daha kolay öfkelenip, olaylar karşısında kırıcı ve sert tepkiler verilebiliyor. Oysa özellikle erkekler 30’lu yaşlardan sonra sakinleşiyor, olgunlaşıyor, daha anlayışlı ve uyumlu olmaya başlıyor. Konuşabilen, olgunlukla tartışabilen, evlilikte fedakarlık gösterebilen bir eş için biraz beklemeniz yerinde olacaktır.

aaa

25 yaşın altında boşanma ihtimali daha yüksek.

Aile Çalışmaları Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalara göre 18-20 yaş aralığında evlenen çiftler boşanmaya daha yatkın oluyor. Araştırma ya göre 25 yaşında evlenenlerin, 20 yaşında evlenenlere oranla boşanma ihtimali %50. 20’li yaşlarda aile baskısı, duygusallık, yoğun aşk duygusu gibi nedenlerle ani olarak evlilik kararı alınabilir. Bu durum bireyleri, kazanılan tecrübeler ve alınan dersler neticesinde olaylara ve ilişkilere daha temkinli yaklaşmaya sevk edecektir.