arama

K-Pop Nedir?

K-Pop nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tolga Yaman Tolga Yaman

K-Pop ya da diğer yazım şekli ile Kpop son zamanlarda gençler arasında popülaritesi artmış olan ve artmaya da devam eden bir müzik türüdür. Dünya çapında giderek ünlenmekte olan bu müzik türü doğal olarak ülkemizde de gençler arasında giderek yaygınlaşmaktadır. Doğal olarak Kpop ismini duyan insanlar şaşırmakta ve ne olduğunu merak etmektedir. Peki tam olarak nedir bu K-pop?

K-Pop Nedir?

Kpop ya da diğer yazılış şekliyle K-pop (okunuş olarak ‘key-pap’), Kore pop demektir. Yani Kpop kısaltmaları Kore popu’nu temsil etmektedir. Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere Kore popu, Güney Kore’de üretilen ve piyasaya sürülen bütün Korece pop müziklerin tamamını kapsayan bir tanımdır. Kore popu yani Kpop sadece Güney Kore’de üretilen müzikleri kapsamaktadır. Çünkü Kuzey Kore diktatörlükle yönetildiğinden herhangi bir özgür müzik piyasası yoktur.

Peki, Nereden Çıktı Bu K-Pop?

K-Pop Nedir?

K-Pop Nedir?

Aslında K-pop hep vardı. Sadece kendi ülkesi dışında şimdi olduğu gibi popüler değildi. Özellikle 2000’lerin başından itibaren başta Amerika olmak üzere diğer batı ülkelerinde de popülerleşmeye başladı. Günümüzde de hala popülaritesi artarak devam etmekte ve bizim ülkemiz gibi daha birçok ülkedeki gençleri etkisi altına almaktadır. Kpop popülarite zirvesini Psy’ın ünlü Gangnam Style şarkısı yapmıştır. Hemen hemen dünya üzerindeki herkesin en az bir kere duymuş, dinlemiş ya da görmüş olduğu Gangnam Style isimli şarkı hem eğlenceli dansı hem absürt video klibi hem de dile takılan basit sözleriyle milyarların sevgisini kazanan bir Kpop şarkısıydı. Günümüzde bile daha birkaç gün öncesine kadar Gangnam Style’ın müzik videosu Youtube’ta en çok izlenen videoydu. Ta ki Despacito isimli bir başka şarkı onu tahtından edene kadar.

K-Pop Neden Bu Kadar Ünlü?

K-Pop birden dünyayı ele geçirmesinin altında aslında bir sürü farklı neden yatıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de Kpop’ın sadece bir müzik türü değil başlı başına bir kültür olmasıdır. Kpop’ın herhangi bir faktörüne takılan gençler bu müzik kültürünün içine daha da girdikçe birçok farklı katmanla karşılaşıyorlar ve kendilerini tamamen yepyeni bir eğlence dünyasının içinde buluyorlar.

Kuşkusuz ki Kpop’ın en önemli faktörü Kpop’ı Kpop yapan şarkılardır. Kpop genel olarak hareketli ve ağzınıza kolayca takılan eğlenceli şarkılardan oluşur. Şarkılar doğal olarak Korece’dir. Ama yabancı dinleyicilerin de şarkıya eşlik edebilmesi ve anlayabilmesi için özellikle nakaratlarda İngilizce sözler de bulunur. Kpop şarkıları ağza takılmalarıyla ünlüdür. Gangnam Style örneğinden de hatırlayacağınız gibi melodiyle beraber sık tekrarlanan sözcük grupları dinleyicinin aklında kalmaktadır. Ayrıca genellikle hareketli ve eğlenceli olan şarkılar iyi hissetmenizi sağlayarak sizi daha çok içine çekmektedir.

K-Pop Klipleri

Kpop’ın en ilgi çekici noktalarından biri ve muhtemelen onu diğer müzik piyasalarından ayıran en önemli özelliklerden biri de klipleridir. Kpop müzik videoları büyük bir projeksiyonun ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. Set, dekor, görsel efekt ve ve şarkıcıların stili açısından bir hayli zengin olan Kpop klipleri izleyiciyi kendine çekmektedir. Kpop sadece işitsel olarak değil görsel olarak da dinleyicileri kendine çekmektedir.

K-Pop Grupları

Kpop’ın özellikle biz Türklere en garip gelecekleri noktalardan biri de Kpop’ta müzik yapan kişilerin ülkemizdeki gibi tek bir şarkıcıdan değil birden fazla kişiden oluşan gruplardan oluşmasıdır. Kpop grupları genellikle minimum 4 üyeden başlayarak 9-10 üyeye kadar çıkmaktadır. Hatta 13 ya da daha fazla üyeye sahip olan gruplar da bulunmaktadır. Kpop gruplarında her bir üyeye “idol” denmektedir. Her idolün kendi grubunda üstlendiği ayrı bir görev gruba yaptığı ayrı bir fayda vardır. Kimi üyeler üstün vokal yeteneklerine sahipken kimisi dansta ya da rap yapmakta çok iyidir ya da görüntüsüyle grubun yapısını tamamlamaktadır. Her ne kadar Kpop idolleri bir alanda aşırı yetenekli olsa da idollerin bütün bu alanlarda az da olsa bir şeyler yapabilmesi beklenmektedir.

K-Pop Dansı

Kpop dansları ise Kpop’u ilgi çekici kılan bir başka noktadır. Bütün idollerin dans edebilmesi beklenir ve bütün Kpop şarkılarının kendine özgü bir koreografisi vardır. İdoller bu dans hareketlerini hem kliplerinde hem de sahnede sürekli ortaya koyup, hünerlerini sergilerler.

Kpop dünyası birçok farklı etmeni içinde barındıran bir müzik kültürüdür. Burada anlatılanlar sadece bu karışık ve renkli dünyanın bir tanıtımı gibidir ve size K-pop’un neden bu kadar ünlü olduğu ile ilgili fikir verebilmesi için yazılmıştır. Eğer ilginizi çektiyse Youtube’da en çok like alan video olan, Psy Gangnam Style‘dan başlayarak, Kore Pop’unun bu hareketli dünyasına adım atabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER