arama

Kendi Kendine Konuşanlar Deli midir?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Aysun Akal Aysun Akal

Hepimizin küçüklüğünden bu yana aşina olduğu o söz; “Deliler kendi kendine konuşur.” Ama filmlerde, dizilerde gördüklerimiz bu görüşe çok aykırı. Çünkü herkes kendi kendine konuşuyor. Plan yapıyor, kararlar alıyor… Onlar kendi kendine konuştuklarında adı “Sesli düşünme” oluyor da biz konuşunca neden deli oluyoruz?

İnsan kendi kendine, içinden, hiç ses çıkarmadan da düşünebilir. Peki o zaman neden kendi kendimize konuşuyoruz? Olaya biraz basit mantıkla yaklaşırsak, evet bu delilerden beklenen bir hareket olabilir. Ama günde bir insanın aklından ortalama olarak 60.000 düşünce geçtiğini bilmenizi isterim. Yanlış duymadınız yazıyla da altmış bin. Şimdi ne düşünüyorsunuz? 60.000 düşünceden birkaçının sesli olması gayet normal gibi gelmeye başladı öyle değil mi? Konuyu kendimce değerlendirmeden önce, konunun 3 mısralık özetini paylaşmak istiyorum.

Aslında ne de güzel demiş değil mi şair;

Yalnızlık meşakkatli iş…
Kendi kendine konuşmak neyse de
Cevap vermek bir hayli zor oluyor…

Yalnızlar kendi kendine konuşur!

Yalnızlar kendi kendine konuşur!

İnsan, ileri düzeyde düşünebilen tek canlı. Belki de bu özelliğimiz sayesinde konuşarak iletişim kurabiliyoruz. Ama bazen ne kadar çok konuşmak istesek de yanımızdaki doğru kişi olmayabilir. Ya da söyleceklerimiz hayatımız boyunca kimseyle paylaşmamamız gereken bir sır olabilir. En kötüsü yanımızda kimse olmayabilir. O halde kendi kendimize konuşmayalım da ne yapalım? Yapımız bu şekilde. Böyle yaradılmışız. Bu zengin olup para harcayamamak gibi. Konuşmak da sadece insanlığa, yani bana has bir özellikse kendi kendime de konuşurum, şarkı da söylerim. Hatta hızımı alamam fıkra bile anlatırım.

Şimdi gelelim asıl mevzuya. Neden kendi kendimize konuşunca deli diyorlar? Delinin kimi var? Ya da konuştuğunda hangimiz dinliyoruz? Tabii ki hiç birimiz dinlemiyoruz. Ama o da insan ve konuşması gerekiyor. Bu yüzden kendi kendine konuşuyor. Kimin dinleyip dinlemediği onu pek ilgilendirmiyor.  Mutluluğun yolunu bulmuş. Sanki deli dediğimiz bizden daha akıllı gibi.

Velhasıl yalnızlıktır aslında insanı kendi kendine konuşmaya mecbur bırakan ve bu yüzden bana göre; “Yalnızlar kendi kendine konuşur!”.

 • Ahmet Hüseyin
  4 sene önce

  Aysun Hanım benim yorumum konuya değil de makaleye olacak. Bir çok sitede makale editörlüğü yapıyorum. Sizin gibi yazarlara gerçekten nadir rastlanıyor. Makale son derece akıcı ve giriş, gelişme, sonuç bölümlerine dikkat edilmiş. Tebrik ederim.

  26
  yorum beğen