arama

Makale Yazarak Para Kazanma Gerçeği

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Binbilir Binbilir

Hepimiz biliriz, gazetelerde veya büyük internet sitelerinde usta kalemlerin yazdığı makaleleri. Bazıları o kadar güzel yazılmıştır ki birden heves ederiz makale yazmaya, beğenilmeye ve tabi ki para kazanmaya. Ama her iş gibi makale yazarlığı da yazarak para kazanmak da göründüğü kadar kolay değildir. Şimdi makale yazmanın zorluklarından başlayalım.

Herkes makale yazabilir. Önemli olan ne yazdığınız ve nasıl yazdığınız. Makale konu başlığı, içerik, imla kuralları, seo uyumu ve özgünlük özellikleri ile bir bütündür. Bunlar olmadan makale olmaz mı? Tabii ki olur. Ama ne işe yarar, nerede kullanılır bilemem.

Makalenin Başlığını Belirleme

Bu işten para kazanmak istiyorsak her şeyden önce okuyucuyu yazımıza çekmeliyiz. Yazınızın ilk görünen bölümü başlığıdır. Başlık okuyucuya “Beni oku” diyebilmelidir. Bunun yanında arama ve seo kriterlerine uygun olmalıdır.

Makale İçeriği

Makale içeriği akıcı ve anlaşılır olmalıdır. Okuyucuyu yazıda tutabilmeli ve sonunu merak ettirmelidir. Bu da tecrübe ve bilgi birikimi ister. Eğer hakim olduğunuz bir konu değilse yoğun araştırma gerektirir.

İmla Kuralları

İmla kuralları aslında zaten hepimizin bilmesi gereken bir konu. Bilmiyorsak da makale yazarken Google’dan araştırarak zamanla öğrenebiliriz. Basit bir kısa mesajda dahi noktalama işaretlerine özen göstermeniz karşı tarafta kalite ve güven hissi oluşturacaktır.

Seo Uyumu

İnternet yazıları için olmazsa olmazlardan biri seo uyumudur. Seo yazının başlığı da dahil olmak üzere tüm makaleyi hatta paylaşım linklerini dahi kapsar. Makaleden para kazanmak için seo bilgisi şart.

Özgünlük

Yazdığımız makale kesinlikle özgün olmalı. Kopyala-yapıştır, nokta-virgül değiştir, sondaki kelimeyi başa koy gibi basit oyunlar kesinlikle Google’ın gözünden kaçmaz.

Makaleden Para Kazanmak

Az önce bahsettiğim tüm konulara hakimsiniz ve mükemmel makaleler yazıyorsunuz. Peki bu makalelerden nasıl para kazanacaksınız? Bunun 2 yolu var. Kendi internet sitenizi oluşturmak veya makale satmak. “Siteyle uğraşamam. Yazarım, paramı alırım.” diyorsanız kazın ayağı hiçte öyle değil. Makale fiyatları yerlerde. 100 kelimesi 1 TL olarak satılıyor. Günde 300 kelimelik 2 makale yazsanız ayda 60 makale ve 180 TL yapar. 60 tane makale yazmanın da kolay olacağını hiç sanmıyorum. Ama tabii ki her şey size bağlı. Bu işten ciddi paralar kazananlar da yok değil.

Sonuç olarak makale yazarak para kazanma gerçeği bu şekilde. Kaliteli makale yazmak aşırı derecede sabır ve emek istiyor. Kaleminize güveniyorsanız başarılar ve bol şans diliyorum…

Not: Makale yazarak para kazanmayı denemiş biri olarak bildiklerimi ve yaşadıklarımı paylaşmaya çalıştım. Kimseye bu işe başlamayın demiyorum. Sadece başlarken büyük hayaller kurmayın. Ayda 2000 TL değil de 150-200 TL kazansam yeter diye hazırlayın kendinizi 🙂

Yazan :  Eylül Korol

 • Musa
  3 sene önce

  Kaliteli makaleler yazabilenler bu fiyatlara çalışmıyor ki. 100 kelimesi 1 liradan yazanlardan 10 makale alacağıma, sağlam yazardan 1 makale alırım. Ucuz etin yahnisi misali.

  26
  yorum beğen
 • burak arslan
  4 sene önce

  Madem makale yazabiliyorsunuz bloggerda bi sayfa oluşturun. 6 7 ay sonra daha fazla kazanmaya başlarsınız.

  27
  yorum beğen
 • Elif Gül
  4 sene önce

  Söylediklerine aynen katılıyorum. 5 yıldır makale yazıyorum ayda en fazla 450 lira kazandım. Yetiştirene kadar neler çektiğimi de ben bilirim. Ama ev hanımıyım evde yapabileceğim en mantıklı iş bu.

  26
  yorum beğen