arama

Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Elif Orbay Elif Orbay

Hem yemek yemeyi hem de sevdiklerimize ikram etmeyi seven bir toplum olarak zamanımızın uzunca bir kısmını mutfakta geçiriyoruz. Bu yüzden yemek yaparken zamandan kazandıracak ve işimizi kolaylaştıracak bilgilere bir hayli ihtiyacımız var. İşte mutfakta işimize yarayacak 15 pratik bilgi.

1.Lahana haşlanırken çıkan kokuyu mutlaka hepimiz biliriz. Çünkü o kadar çok kokar ki tüm eve yayılır ve saatlerce çıkmaz. Bu kötü kokuyu engellemek için lahana haşlanırken suyuna ceviz kabuğu konulmalıdır.

2. Aynı şekilde karnabahar haşlarken suyuna ilave edeceğiniz az miktarda süt kötü kokuyu engelleyecektir. Ayrıca karnabaharın bembeyaz olduğunu göreceksiniz.

3. Sulu yemek yaparken tuzunu ayarlayamadınız ve biraz fazla oldu. Sorun değil. Hemen soyulmuş bir patatesi dörde bölüp yemekle birlikte kaynatın. Fazla tuzu aldığını göreceksiniz. Daha sonra haşlanmış patatesi yemeğin içinden alıp değerlendirebilirsiniz.

4. Et pişirirken suyuna birkaç damla sirke koyarsanız etlerin dağılmasını engellemiş olursunuz.

5. Pilav yaparken suyuna birkaç damla limon suyu koyarsanız pilavınızın hem tane tane hem de daha beyaz olduğunu göreceksiniz.

6. Mantarları yıkarken veya haşlarken limon suyu ve tuz ilave ederseniz mantarların kararmasını engellemiş olursunuz.

7. Doğal antibiyotik olarak bilenen sarımsak çoğu yemekte kullanılabilir. Yemeğe aromatik bir tat katan sarımsağı, yemek pişmeden 2 – 3 dakika önce havanda dövüp ilave ederseniz yemeğiniz daha lezzetli olacaktır.

Mutfak için pratik bilgiler

Mutfak için pratik bilgiler

8. En lezzetli tencere yemeği, dibi düz ve kalın olan tencerede, kısık ateşte pişer. Ayrıca tencerenin kapağını sık sık açmazsanız yemeğiniz daha lezzetli olur.

9. Domateslerin pişmesi için 5 dakika yeterlidir. Eğer yemeğin içinde dağılmasını istemiyorsanız, domatesleri yemeği ocaktan almadan 5 dakika önce ilave edebilirsiniz.

10. Çöp şiş yaparken etler piştikten sonra sıcakken şişten çıkarmanız kolay olacaktır. Soğuyunca çıkarmak daha zordur.

11. Fırında veya tavada balık pişirirken bir kaç dilim çiğ soğan koyarsanız, kötü kokunun azaldığını göreceksiniz.

12. Kekinizin yeterince kabarmadığını düşünüyorsanız, kullanacağınız yumurtaların oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Ayrıca kek pişerken ilk 20 dakika fırının kapağını açmayın.

13. Turşu kurarken kereviz sapı veya kişniş tohumu eklerseniz turşunuz daha lezzetli ve aromatik olacaktır.

14. Patates kızartırken birbirine yapışmasını engellemek için, patatesleri dilimledikten sonra 2-3 defa yıkayın. Nişastası gittiği için yapışmayacaktır. Yıkadıktan sonra iyice kurutmanız gerekir. Islak olarak kızgın yağa atarsanız küçük çaplı patlamalar olacaktır 🙂 Aynı işlemi pirince de uygulayabilirsiniz.

15. Kızartma yaparken yağın sıçramasını azaltmak için, yağa bir miktar tuz ekleyebilirsiniz.

 • Defne
  4 sene önce

  İlk defa ailemden uzak yaşıyorum. İşime yarayacak faydalı bir yazı. Teşekkürler.

  23
  yorum beğen