arama

Php Nedir ve Php ile Neler Yapılabilir?

Php nedir ve php ile neler yapılır?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tolga Yaman Tolga Yaman

PHP, ilk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf ismindeki batılı bir tasarımcı tarafından kullanılmaya başlayan web tabanlı bir programlama dilidir. Okunuşu “Pi-Eyç-Pi” şeklindedir. Rasmus Lerdorf’un asıl amacı internetten şahsi bilgilerini yayınlamaktı. O dönemdeki teknik, bugün geldiği aşamadan çok uzaktı. Şahsi site yapmak oldukça güçtü. Lerdorf, bu meşakkatten yola çıkarak şahsi internet sitesi tasarlama adına bir yazılım hazırladı ve ismini Personal Home Page yani PHP koydu. Gelişerek günümüze kadar gelen PHP, Hypertext Preprocessor yani Üstün Yazı Ön İşlemcisi adını aldı.

Perl lehçesi üstüne dizayn edilmiş bir internet dili şeklinde geliştirilmeye ve ilerlemeye devam eden PHP, günümüzün en popüler programlama dilleri arasında yer alıyor. Yeni tasarım dilinin bir anda tutulması ile birlikte, siteye uğrayanlardan sağlanan verileri de form şeklinde işlemeye yarayan bazı yenilikler eklendi. İsmi PHP/FI (Form Interpreter) konulan bu yenilik, bazı kullanıcılar tarafından PHP2 olarak adlandırıldı. Sürekli olarak güncellenmeye devam eden Php’nin son versiyonu 13 Eylül 2018 tarihinde yayınlanan PHP 7.1.22.

Php’nin bu kadar çok sevilmesinin en önemli nedenlerinden biri de açık kaynaklı olmasıdır. Ücretsiz olarak paylaşılan kodlar sayesinde, kullanıcılar da Php’nin gelişimine katkı sağlayabilir. Linux tabanlı olan Php, çoğu işletim sistemi ile çalışsa da en iyi verimi MYSQL veritabanı ve linux işletim sistemi ile gösterir.

Php Nasıl Çalışır?

Php dosyası içinde Javascript, Html, CSS ve PHP kodları gibi birçok veri bulunur. Çağrılan Php dosyası, sunucuda bulunan PHP motoru tarafından ayıklanır, derlenir ve kullanıcıya Html çıktısı olarak gösterilir. Siteyi ziyaret eden kullanıcı php kodlarını göremez. Sadece sunucu tarafından işlenen çıktıyı görebilir.

Konunun daha iyi kavranması için şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. Binbilir.com sitesi çeşitli kodlar içeren php dosyalarından oluşmuştur. Bu dosyalar 7/24 aktif olan bir sunucuda barınır. Siz tarayıcınıza (örneğin Google Chrome) binbilir.com yazdığınızda, bu sunucuya bağlanırsınız. Sunucu da içerisinde bulunan php dosyalarını işleyerek tarayıcınıza html kodları şeklinde gönderir. Sonuç olarak işlenmiş olan verileri görmeniz sağlanır.

Php ile Neler Yapılabilir?

Günümüzde php dili ve gelişen web tarayıcılar sayesinde bir çok proje yapılabilir. Hatta aklınıza gelen her şey yapılır diyebiliriz. Sosyal medya sitelerinden e-ticaret sitelerine, online oyun sitelerinden forum sayfalarına kadar pek çok platform php kullanmaktadır.

Html durağan yapıya sahiptir. Yani bilgi sadece okunabilir. Kullanıcı girişine izin verilmez. Yalnızca tasarlayanın yazdığı ya da tasarladığı görülür. Kullanıcı bu noktada pasif kalır ve etkileşimde bulunamaz. Gazete veya dergi okumak gibi.

Php’de ise durum çok farklıdır. Php dinamik yapıya sahiptir. Oluşturulan aktif sayfalar ile kullanıcılar etkileşim halinde tutulur. Böylece kullanıcıya paylaşım yapmak, alışveriş yapmak, oyun oynamak, veri depolamak gibi bir çok faaliyet alanı doğar. Dolayısıyla sayfada kalma süreleri çok daha fazla olur.

Örneğin Html ile bir form oluşturup sitenizde yayımlayabilirsiniz. Ama kullanıcı formu doldurup size gönderemez. İşte burada devreye Php girer. Gönder butonu ile girilen verilerin toplanıp iletilmesi işini Php yapar.