arama

Roket ve Roket Yakıtı Nasıl Yapılır?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Tolga Yaman Tolga Yaman

Roketlerin nasıl havalandığını ve roket yakıtının içinde neler olduğunu hepimiz merak etmişizdir. Bu yazımda yapımı ve uygulaması son derece tehlikeli olan roket ve roket yakıtı yapımını anlatacağım. Mini roketler, teknolojik olarak gerçek roketlerden tamamen farklı olsa da çalışma prensipleri hemen hemen aynı sayılabilir. Söylediğim gibi oldukça tehlikeli bir deney. Uyarı : Profesyonel kişilerden yardım almadan ve koruyucu ekipman kullanmadan kesinlikle denemeyin!

Roket Nasıl Yapılır?

Amatör roketler 3 ana bölümden oluşur. Bunlar roket yakıtı, ana gövde ve ateşleme sistemi. Bunların yanında roketin düz bir şekilde yukarı fırlaması için çubuk benzeri düz bir materyal kullanılır. Kullanılan malzemeler ise şöyle sıralayabiliriz;

 1. Toz Şeker veya Pudra Şekeri
 2. Potasyum Nitrat (KNO3)
 3. Silindir Boru
 4. Fitil veya elektronik tetikleyici
 5. Düz çubuk
Roket Nasıl Yapılır?

Roket Nasıl Yapılır?

Silindir borunun 1 tarafı hava almayacak şekilde kapalı olur. İçine roket yakıtı karışımı doldurulur ve iyice sıkıştırılır. Sıkışan toz karışım iyice sertleşir. Daha sona silindir borunun diğer tarafı da kapatılır. Ortasından 1-2 cm genişliğinde delik açılır. Roket gövdesinin üst yan kısmından da fitilin geçeceği kalınlıkta delik açılır. Eğer fitilin kenarında boşluk kalırsa pamuk benzeri bir maddeyle sıkıştırılır. Son olarak çubuğa bantlanan mini roket ateşlemeye hazır hale gelir. Ateşleme sisteminde elektronik tetikleyici de kullanılabilir. Aşağıda detaylı şekilde anlatacağım.

Roket Yakıtı Nasıl Yapılır?

Potasyum Nitrat KNO3

Potasyum Nitrat KNO3

Roket yakıtı şeker ve potasyum nitrat (KNO3) karışımından oluşur. Burada şeker yanıcı, potasyum nitrat ise oksitleyici görevindedir. Bu karışım amatör roketciler tarafından sıklıkla kullanılır. Yanma ani olur. Güçlü bir ateş ve beyaz renkli, yoğun bir duman çıkarır. Karışımda önemli olan %40-%60 oranıdır. Yani 40 gr şeker kullanılıyorsa, 60 gr potasyum nitrat kullanılır.

Toz şeker veya pudra şekeri kullanılabilir. Pudra şekeri ile yapılan karışım doğrudan roketin içine konur. Toz şeker ise önce tava, tencere gibi bir kabın içinde eritilir. İçine potasyum nitrat katılarak karıştırılır. Bu çok tehlikeli bir işlemdir. Eğer ocağın üstündeki karışım alevle temas ederse aniden alev alabilir. Bu yüzden elektrikli ocak tercih edilmelidir. Mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır.

Roket Ateşleme Sistemi

Amatör roketler sanılanın aksine aşağıdan değil, yukarıdan ateşlenir. Böylelikle yakıtın tamamı hızlıca yanar ve itici güç meydana gelir. Alt kısımdan ateşlenen roketler havalanamaz.

Mini roketlerin ateşleme sisteminde fitil veya elektronik tetikleyici kullanılır. Fitil bilindiği gibi manuel olarak ateşlenir. Elektronik sistemde ise ısınan rezistans teli yakıtın tutuşmasını sağlar. Rezistans teli ince bir telden 10-15 tur şeklinde sarılabilir. Tetikleyici yakıtın ortasındaki boş alanda duracağından roket havalandığında roketin altından çıkar. Böylece roketin uçmasını engellemez.

Roket Ateşleme Sistemi

Roket Ateşleme Sistemi

Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kendinize ve çevrenize ciddi zararlar verebilirsiniz.

 • ismail
  10 ay önce

  Merhabalar;
  roket yakıtında %40 %60 oranı vardı ya sitede demiştiniz.Benim rokette 58 cm büyüklüğünde bunun için kaçta kaç oranında yakıt kullanmalıyım?
  yardımcı olursanız sevinirim:)
  iyi günler kolay gelsin.

  4
  yorum beğen