arama

Saç Kurutma Makinesi Ne Kadar Elektrik Harcar?

Saç Kurutma Makinesi Ne Kadar Elektrik Harcar?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tolga Yaman Tolga Yaman

Evlerimizin olmazsa olmazlarından olan saç kurutma makineleri elektrik tüketiminde oldukça cömert. Bu yazımızda saç kurutma, fön çekme, saç şekillendirme gibi bir çok alanda kullanılan saç kurutma makineleri ve fön makinelerinin ne kadar elektrik harcadığını hesaplayacağız.

Saç kurutma makineleri marka ve modeline göre 1700 ve 2200 watt arasında bir elektrik tüketimine sahip. Ortalama bir makinenin 2000 watt elektrik harcadığını varsayarsak, 1 saatte yaklaşık olarak 90 kuruş elektrik harcar. Ama saç kurutma işlemi en fazla 5-10 dakika sürdüğü için bu harcama azalacaktır. Örneğin her gün duş alan ve duştan sonra 5 dakika saçını kurutan biri ayda 150 dakika yani 2.5 saat saç kurutma makinesi çalıştırmış olacak. Bu da elektrik faturasına 2.20 TL olarak yansıyacaktır.

Özellikle kuaförlerden gelen sorulardan biri de “Fön makinesi ne kadar elektrik harcar?“. Fön makinesi, saç kurutma makinesiyle aynı elektrik tüketimine sahihtir. Örneğin bir kuaförde günde ortalama 4 saat çalışan bir fön makinesi 3,6 TL elektrik harcayacaktır. Kuaförün ayda yaklaşık 25 gün çalıştığını varsayarsak 90 TL olarak elektrik faturasına yansır.

Saç kurutma makinesinin harcadığı elektriği azaltmak için öncelikle saçlarımızı havluyla iyice kurulamalıyız. Böylelikle saç kurutma süremiz azalacağı için makinenin harcadığı elektrik de azalacaktır.