arama

Sihizm Nedir? Son Guru Gobind Singh Kimdir?

Sihizim nedir?
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Tolga Yaman Tolga Yaman

Sihizm Nedir?

Sihizim, 1500’lü yıllarda Hindistan’ın kuzeyinde ortaya çıkan tek tanrılı bir dindir. Kurucusu Guru Nanak Dev adlı bir din adamıdır. Sihizm’in kutsal kitabı Guru Granth Sahib‘dir. 16. ve 17. yüzyıllarda Hindistan’da yaşamış olan 10 gurunun bilgi, düşünce ve öğretilerini temel almaktadır.  Günümüzde dünya üzerinde Sihizm’e inanan 25 milyon Sih yaşamaktadır.

Sihizim iyilik ve güzelliği temel almıştır. Hinduizm ve İslamiyet’e benzer yönleri vardır.

Sihizm inancına göre traş olmak, makas ve jilet kullanmak günahtır. Erkeklerin saçları ve sakalları uzundur. Uzayan saçlar başın üstünde toplanır ve bir sarıkla gizlenir.

Guru Gobind Singh Kimdir?

Guru Gobind Singh, Sih inancında kutsal olan 10 gurunun sonuncusudur. Sihlerin 9. gurusu Tegh Bahadur‘un tek oğludur. Babası o henüz dokuz yaşındayken Moğol İmparatoru Evrengzib tarafından idam edilmiştir.

Guru Gobind Singh, 22 Aralık 1666’da Hindistan’da Patna şehrinde doğdu. Sihlerin dokuzuncu Gurusu Tegh Bahadur ve karısı Gujri’nin tek oğluydu. Tegh Bahadur, oğlu doğduğunda vaaz vermek için gittiği Assam‘daydı. Tegh Bahadur, vaaz için sık sık Hindistan’ı geziyordu. Bu geziler sırasında Gobind Rai ve annesi yerel Raja’nın himayesinde yaşıyorlardı. 1670’de Tegh Bahadur Anandpur’a gitti ve ailesini de yanına çağırdı. 1671’de Gobind Rai annesiyle birlikte Anandpur’a doğru yola çıktı. Yolculuk sırasında temel eğitimi de başladı. 1672’de Anandpur’a vardılar. Gobind Rai burada da eğitimine devam etti. Pesçe öğrendi ve dövüş sanatları çalıştı.

Guru Gobind Singh kimdir?

Guru Gobind Singh kimdir?

Tegh Bahadur’ın İdamı

1675 yılında Moğolların baskısından kaçan bir grup Keşmir, Anandpur’a gelerek Guru Tegh Bahadur’dan yardım istediler. Tegh Bahadur başkent Delhi‘ye gitmeye karar verdi. Ayrılmadan önce dokuz yaşındaki oğlu Gobind Rai‘yi halefi ve Sihlerin 10. Guru’su olarak atadı. Delhi’ye giden Tegh Bahadur Moğol subayları tarafından tutuklandı. İşkenceye uğrayan Tegh Bahadur, idam edildi.

Gobind Rai, 1676’da Baisakhi Festivali‘nde, resmen Sihlerin 10. Guru’su olarak ilan edildi. Çok küçük yaşta guruluğun sorumluluğunu almak onu erken olgunlaştırdı. Gobind Rai büyüdüğünde de oldukça ihtiyatlı biri olacaktı. Moğollarla gergin ilişkiler nedeniyle adanmış savaşçılardan oluşan güçlü bir ordu kurmaya odaklandı.

5 Sembol ve 5 İnanç Maddesi

13 Nisan 1699’da tüm Sih Cemaatine Anandpur’da toplanmasını emretti. Cemaatten Guru için hayatını feda etmeye hazır gönüllüler istedi. Öne çıkan ilk beş kişiyi vaftiz etti. Aynı şekilde kendisi de vaftiz oldu ve Singh soyadını aldı. Daha sonra Gobind Singh beş sembolü ilan etti. Bu beş sembol beş inanç maddesini temsil ediyordu: Kesh: Kesilmemiş saçlar, Kangha: Ahşap tarak, Kara: Metal bilezik, Kachera: Pamuklu iç çamaşırı ve Kirpan: Kavisli kılıç.

Sihizim nedir?

Sihizim nedir?

Kesh, Kangha, Kara, Kachera ve Kirpan Nedir?

 • Kesh: Kesilmemiş saçlar,
 • Kangha: Ahşap tarak,
 • Kara: Metal bilezik,
 • Kachera: Pamuklu iç çamaşırı,
 • Kirpan: Kavisli kılıç.

Gobind Singh’in Öldürülmesi

Gobind Singh istediği orduyu kurduktan sonra Moğollarla mücadeleye başladı. Art arda savaşlarda Gobind Singh‘in iki büyük oğlu da dahil pek çok Sih hayatını kaybetti. Guru Gobind Singh oğullarının ölümünden sonra bile mücadeleye devam etti. Moğollar ile mücadele Şarh Evrengzib dönemi boyunca devam etti. Evrengzib 1707’de öldü. Yerine oğlu Bahadır Şah geçti. Bahadır Şah, Gobind Singh‘e bir din adamı olarak saygı duydu. Ancak Şah’ın veziri Nawab bu durumdan hiç memnun değildi. Guru Gobind Singh’i tehlikeli bir adam olarak görüyordu. Gobin Singh’i öldürmesi için iki suikastçı gönderdi. Suikasçılar Guru’yu kalbinden bıçaklayarak öldürdüler.

Günümüzde Gobind Singh, Sihler Khalsa‘nın kurucusu olarak kutsal bir savaşçı, askeri bir aziz olarak saygı görür. Gobind Singh tarafından ilan edilen beş sembol bile Sih kimliğinin önemli bir parçasıdır.