arama

Sivrisinekler En Çok Hangi Kan Grubuna Gelir?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Tolga Yaman Tolga Yaman

Sivrisinekler bazı insanları neden daha çok ısırır? Yapılan bilimsel araştırmalar insanların %20’sinin sivrisinekler tarafından daha cazip bulunduğunu ortaya koymakta. İşte sivrisineklerin en çok sevdiği kan grubu. Japonya’da yapılan bir araştırma sonucuna göre, sivrisinekler kan gurupları arasında en çok 0 (sıfır) kan grubunu seviyor. Bu guruptaki kişileri sivrisineklerin ısırma olasılığı, A grubuna göre iki kat daha fazla. Yani sivrisinekler 0 kan grubu kanları daha lezzetli buluyor. Araştırmada B kan grubuna ait bir açıklama yer almıyor.

ABD’de yapılan bir araştırma sonucuna göre ise sivrisinekler, dolunay zamanında normalden 500 kat daha hareketli oluyor ve daha çok insanı ısırıyor.

Sivrisinekler maksiller palp adı verilen organları sayesinde çok uzak mesafelerdeki karbondioksidi tespit edebiliyorlar. Nefes verirken vücuttan atılan karbondioksit ve terdeki laktik asit, amonyak gibi maddeler ise sivrisineklerin avını daha kolay bulmasını sağlıyor.

Sivrisinekler vücut ısısını tespit ediyor.

Sivrisinekler vücut ısısını tespit ediyor.

Spor ve diğer fiziksel aktiviteler vücut ısısının artmasına ve terlemeye neden olduğundan sivrisinek ısırması ihtimalini arttırıyor.

Hamilelerin ise sivrisinek ısırığına maruz kalma riski çok daha yüksek. Çünkü hamilelerin vücut ısıları daha fazla ve normalden %24 daha fazla karbondioksit salgılıyorlar.

Hamileler sivrisinek ısırığına daha çok mruz kalıyor.

Hamileler sivrisinek ısırığına daha çok maruz kalıyor.

Sivrisineği kişiye çeken diğer nedenlerin başında ise ciltteki bakteriler geliyor. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre insan cildindeki bakteriler sivrisinekleri kendine çekiyor. Bu yüzden ayaklar ve ayak bilekleri sivrisinek ısırığına daha çok maruz kalıyor.

Ayrıca koyu renk giyen kişiler sivrisinekler tarafından daha çok ısırılıyor. Koyu mavi, siyah, kırmızı ve lacivert’i seviyorsanız sivrisinek ısırıklarına hazır olun. Sarıyısı ise pek sevmiyorlar.

 • Hande A.
  4 sene önce

  Benim kan grubum A pozitif. Sanki özellikle beni ıssırıyorlar. 0 grubunda olanlari düşünemiyorum bile.

  27
  yorum beğen