arama

WordPress Ana Sayfada Kategori Gizleme

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tolga Yaman Tolga Yaman

WordPress tabanlı internet sitelerinde yayınlanan tüm içerik ana sayfada görüntülenir. Ancak sitenin genel içeriği ile ilgili olmayan bazı yazıları veya bir kategorinin tamamını ana sayfada yayınlamak istemeyiz. Ana sayfada görünmesini istemediğimiz kategorileri gizleme işlemini 2 şekilde yapabiliriz. Öncelikle index.php dosyasına eklenen kod ile, ikinci olarak Ultimate Category Excluder eklentisi ile yapılışını anlatacağım.

Eklentisiz WordPress Ana Sayfada Kategori Gizleme

Ana sayfada kategori gizleme işlemini eklentisiz yapmak sisteminizi yormayacağı için ben bu yöntemi tavsiye ederim. Ama kodla uğraşmak istemiyorum diyorsanız yazının devamında anlattığım eklenti ile de yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Kategori ID numarasını öğrenmemiz gerekiyor. Bu numarayı ana sayfada görünmesini istemediğimiz kategorinin üzerine geldiğinizde taracınızın altında çıkan adreste görebilirsiniz.

Wordpress kategori id bulma

WordPress kategori id bulma

Şimdi wordpress temamızın index.php dosyasını açıyoruz. Bazı temalarda home.php olabilir. Aşağıdaki kodu yeşil ile belirttiğim kategori ID numarasını değiştirdikten sonra index.php dosyanın içine ekliyoruz. Araya virgül koyarak kategori sayısını arttırabilirsiniz. Artık istemediğiniz kategoriler ana sayfada görünmeyecek.

<?php query_posts($query_string'&cat=-6,-15'); ?>

Eklenti ile WordPress Ana Sayfada Kategori Gizleme

Kategori gizlemek için kullanacağımız eklenti Ultimate Category Excluder. Ben uzun süre bu eklentiyi kullandım. Kullanımı çok basit.

  1. Wordpress yönetim panelimizin Eklentiler/Yeni Ekle sekmesine tıklıyoruz.
  2. Ultimate Category Excluder yazarak aratıyoruz ve eklentiyi kuruyoruz.
  3. Yine yönetim panelinden Ayarlar/Category Exclusion sekmesine tıklıyoruz.
  4. Anasayfada görünmesini istemediğimiz kategorileri seçip Update sekmesini tıklıyoruz.
Ultimate Category Exclouder ile kategori gizleme

Ultimate Category Exclouder ile kategori gizleme

WordPress Ana Sayfada Kategori Nasıl Gizlenir? sorusunun cevabı bu şekilde. Sorun yaşarsanız yorum bölümünden yazabilirsiniz. Kolay gelsin.

Not : Ana sayfada kategorileri gizlesenizde yazılarınız indekslenmeye devam edecektir.