arama

WordPress Eklentisiz SSL Kurulumu ve Https Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress SSL ve Https Ayarları Nasıl Yapılır?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tolga Yaman Tolga Yaman

Google Ekim 2017 tarihinden sonra, güvenlik sertifikası SSL kullanmayan internet sitelerini “Güvenli Değil” olarak belirteceğini duyurdu. Dolayısıyla seo çalışmalarının bir parçası olan ve Google sıralamalarını doğrudan etkileyen SSL güvenlik sertifikası kısmen zorunlu hale geldi. Bizde sırlamada yerimizi korumak ve yükselmek istiyorsak Google’ın bu yeniliğine ayak uydurmalıyız.

Yakın zamana kadar ücret karşılığı aldığımız güvenlik sertifikalarına alternatif olarak yardımımıza yetişen “Let’s Encrypt” adında tamamen ücretsiz bir SSL sertifikası var. Sivil toplum kuruluşu olan ve internet kullanıcılarına daha güvenli internet deneyimi sağlamayı amaçlayan Let’s Encrypt, Cisco ve Mozilla gibi markalar tarafından finanse edilmekte. Let’s Encrypt ile ücretsiz SSL sertifikası oluşturabilir ve sitenizi Https protokolüne taşıyabilirsiniz. Ayrıca Let’s Encrypt, statik ip (sabit ip) gereğini ortadan kaldırdığı için bizi de bir maliyetten daha kurtarıyor.

WordPress tabanlı internet sitelerinde Really Simple SSL adlı eklenti ile SSL ayarlarınızı yapabilirsiniz. Ama benim gibi gereksiz eklentilerden uzak duran site yöneticileri için wordpress SSL ayarlarını eklentisiz olarak yapmanın yolu da var.

Wordpress Really Simple SSL Eklentisi

WordPress Really Simple SSL Eklentisi

Bu işlemleri yapmadan önce sunucunuzda güvenlik sertifikasının kurulu ve aktif olduğundan emin olun. Host firmasına destek talebi oluşturarak ücretsiz SSL‘yi aktif ettirebilirsiniz.

WordPress SSL ve Https Ayarlarını Yapmak

Öncelikle wordpress admin panelden Ayarlar/Genel sekmesi altındaki WordPress adresi (URL) ve Site adresi (URL) ayarlarını resimdeki gibi https olarak düzenliyoruz ve kaydediyoruz. Admin panelde işimiz bu kadar.

Wordpress Admin Panel SSL Ayarı

WordPress Admin Panel SSL Ayarı

Daha sonra ana dizinde bulunan .htaccess ve wp-config.php dosyalarını bilgisayarımıza indiriyoruz. Bu dosyalar üzerinde ayrı ayrı düzenlemeler yapacağız.

WordPress SSL için Htaccess Dosyası Düzenlemesi

Öncelikle eski http linklerimizi https’ye yönlendirelim. Dosyayı Notepad gibi bir düzenleme programı ile açabilirsiniz. Verdiğim kodları RewriteEngine On satırının altına ekleyin. binbilir.com yazan yere kendi site adresinizi yazmayı unutmayın. Dosyayı kaydedip tekrar sunucumuza yüklüyoruz. Yüklemeden önce eski .htaccess dosyasını silmeyi unutmayın.

RewriteCond %{SERVER_PORT} !=443
RewriteRule ^ https://www.binbilir.com%{REQUEST_URI} [NS,R,L]

Önemli : Sunucuya attığınız htaccess dosyası .htaccess şeklinde olmalı. Başında nokta yoksa sağ tık/rename seçerek başına nokta koyup kaydedin. Yoksa yönlendirme çalışmayacaktır.

WordPress SSL için wp-config.php Düzenlemesi

Yine Notepad gibi bir programla wp-config.php dosyasını açıyoruz. Aşağıdaki kodu /* Hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar! */ yazan satırın hemen üstüne yapıştırın. Dosyayı kaydedip sunucuya atın. Eskisini silmeyi unutmayın.

define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, true);

Adres Çubuğunu Yeşil Renk Yapmak

Şimdi sitemize giriş yaptığımızda adres çubuğunun yeşil değil de gri renkte olduğunu görebiliriz. Bunun nedeni sitemizde bulunan http ile başlayan linkler. Bu durumda yapmamız gereken son ve en önemli adıma geldi sıra. Why No Padlock sitesine gidiyoruz. Site adresimizi yazıp Test Page butonuna basıyoruz. Yaklaşık 30 saniye bekledikten sonra sitenizde http ile başlayan ne kadar link varsa listesini görebilirsiniz. Bunları manuel olarak bulup https ile değiştirin. Tümünü değiştirdikten sonraMixed Content – Pass kısmında yeşil tik oluyor. Artık adres çubuğunun yeşil olduğunu ve Güvenli yazdığını göreceksiniz.

Http linkleri Https ile Değiştirmek

Http linkleri Https ile Değiştirmek

WordPress siteye eklentisiz olarak SSL kurulumu yapmak ve Https protokolüne yönlendirmek bu kadar kolay. Let’s Encrypt ile SSL ücretsizken bu değişikliği yapmayı ihmal etmeyin. Sitenizin Google’ın gözündeki değeri için oldukça önemli.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.